Mořská sůl ve složení kosmetiky

Mořská sůl ve složení kosmetiky

Je charakteristické, že klasická sůl, tedy chlorid sodný, je jednou z nejběžnějších kosmetických surovin, avšak výrobci se jejím obsahem příliš nechlubí.
Zato mořská sůl bývá často vyzdvihována. Proč?

Chlorid sodný není mořská sůl
Chlorid sodný je známý také pod běžnějším označením kuchyňská sůl. Jedná se zpravidla o čistou látku jen s minimem příměsí. Jeho původ je vždy mořský - buď se získává přímo z moře nebo se těží jako tak zvaná kamenná sůl v místech, kde kdysi moře bylo. Především mořská sůl se dále upravuje, aby byl získán co možná nejčistší chlorid sodný.
Co je vhodné pro potravinářské účely nebo chemický průmysl, nemusí být výhodné pro kosmetiku, potažmo pro pleť. Ta naopak potřebuje další složky mořské soli, které jsou jinak odstraňovány.

Mořská sůl je cenným zdrojem řady látek
Salinita, neboli obsah rozpustných solí ve vodě, je pro každé moře individuální. Od extrémně slaného Mrtvého moře až po Baltské moře, které má nejmenší salinitu. Úpravou se z vytěžené mořské soli ztrácí cenné látky. Jedná se především o vápník, draslík a hořčík, v menší míře také o železo, jód nebo zinek. Mořská sůl navíc obsahuje další stopového prvky. Dohromady tyto látky tvoří komplex, který má řadu pozitivních vlastností pro pokožku.

Prvky pro výživu kůže
Pokožka a potažmo kůže jako celek je, při použití mořské soli v kosmetických přípravcích, obohacována o výše uvedené prvky, které mají nutriční význam pro pleť. Vápník pomáhá udržovat imunitní rovnováhu, zinek prokazatelně prospívá regeneračním procesům a draslík ovlivňuje kožní tonus. Mořská sůl má rovněž velmi dobré hydratační vlastnosti.

Značení mořské soli v kosmetice
Obsahuje-li kosmetika čistou, neupravovanou mořská sůl, označuje se jako Maris Sal.



zdroj: SynCare