Možnosti odstranění nadměrného ochlupení

Povrch lidského těla je v různé míře krytý ochlupením. V průběhu kulturního vývoje lidstva převládají tendence ochlupení zakrývat nebo jej odstraňovat. Sociální antropologové dosud nevysvětlili tento fenomen, který nabyl na intenzitě zejména v druhé polovině minulého století. Je pravděpodobné, že člověk podvědomě považuje kůži bez chlupů za čistší. Rovněž estetický dojem zde hraje významnou roli.

Vývoj vlasů
I když často hovoříme o chlupech, v principu se vždy jedná o vlasy, které v různých lokalitách těla mají mírně odlišnou charakteristiku. Mluvíme-li v této práci o vlasech, máme na mysli i "chlupy". Vlasy patří do skupiny kožních adnex, spolu s mazovými a potními žlázami a s nehty. Jejich vývoj probíhá již před narozením a v principu se jedná o vychlípení pokožky do druhé vrstvy kůže - škáry, kde se vytváří základ - vlasová cibulka neboli vlasový folikul. Počet vlasových folikulů se po narození již nezvyšuje a v průměru dosahuje počtu 5 milionů, z čehož přibližně 1 milion je na hlavě. Z hlavových folikulů vyrůstá asi 100 tisíc vlasů. Až 80 vlasů denně vypadne, ale nové opět vyrůstají. Vlas vyroste o cca 0,35 mm za den a doba od počátku růstu nového vlasu z cibulky do jeho výpadu trvá dva až šest let. Barva vlasů je dána aktivitou melanocytů, které jsou součástí vlasové cibulky.

Typy vlasů
Prvotním ochlupením je lanugo, které se zakládá před narozením a záhy po ně vypadává. Je nahrazeno velusovým vlasem, který nemá dřeň a obsahuje jen minimum pigmentu. Postupně vývojově nastává jeho výměna za terminální vlas. Ten je silnější, pigmentovaný a má dřeň.

Dělí se na tyto typy:
- vlasy kštice (capilli)
- vousy (barba)
- chlupy podpažní (hirci)
- chlupy ohambí (pubes)
- oční brvy (cilia)
- obočí (supercilia)
- chlupy nosních dírek (vibrissae)
- chlupy zvukovodu (tragi)
V teoretické rovině je lhostejné, zda odstraňujeme vlasy nebo ochlupení na jiných částech těla.

Nadměrný růst ochlupení
Růst, vývoj a ztráta ochlupení jsou dány vlasovým cyklem. Významnou úlohu zde hraje hormonální systém. Především mužské pohlavní hormony - androgeny - ovlivňují kvalitu a růst ochlupení. Proto je odlišná distribuce ochlupení u mužů a u žen. Hormonální nerovnováha může vést na jedné straně k nadměrné ztrátě vlasů a na druhé k intenzivnějšímu ochlupení na jiném místě těla. Kromě uvedených hormonálních příčin, mohou být přidruženy faktory imunologické. Naopak dříve uváděná domněnka, že růst vlasů je pod přímou kontrolou nervového systému, se neprokázala.

Odstraňování nadměrného ochlupení
V současnosti je odstranění nadměrného ochlupení považováno za kosmetický zákrok, byť by byl prováděný v lékařské ambulanci. Každá technika, mimo prosté holení a stříhání, vede k narušení kožní bariéry a k zásahu do škáry, která je cévně zásobena. Proto je nezbytné na prvním místě zdůraznit zásadu dodržení všech hygienických opatření před, při a po zákroku.

Epilace
Jedná se techniku, která je zaměřena na poškození vlasové cibulky. Po úspěšném zásahu se ochlupení uvolní a vypadne. Dnes převažuje přístrojová epilace, která se provádí IPL, laserem nebo epilační jehlou. Uvedené techniky vyžadují vždy proškolení a v některých případech jsou předmětem zájmu hygienické služby. Mohou se objevit problémy při zadání těchto epilačních technik do provozních řádů. Přesto je nezbytné zdůraznit, že epilace je činnost, která spadá do kosmetických služeb a je vyučována na školách a v rekvalifikačních kurzech.

Depilace
Takto označujeme postup odstraňování nadměrného ochlupení mechanickou, méně často chemickou, cestou. Používají se depilační vosky nebo depilační pasty. Můžeme depilovat studenými nebo teplými vosky nebo depilační pastami. K těm řadíme také SynCare Medovou depilační pastu. Důležitou podmínkou je pečlivě očištěná a nemastná pokožka v místě depilace. Vhodné jsou micelární čisticí vody s nízkým obsahem etanolu - např. SynCare Micelární čisticí voda s kyselinou hyaluronovou. Vlastní depilace se provádí dle postupu, který je uvedený u každého konkrétního přípravku.

zdroj: SynCare