Mýty v péči o nohy

Mýty v péči o nohy

Jedním z nejčastějších onemocnění nohou je mykóza. Zde je několik mýtů, které se o tomto onemocnění šíří.

1.    Mykózou trpí jen mládež, která tráví celý den v teniskách
Případy této infekce rostou s věkem, podle odborníků dosahují maxima u lídí ve věku 70 75 let. Může to být i tím, že s věkem klesá pohyblivost, je těžší se ohnout a starat se o své nohy nebo objevit potíže s mykózou. Infekce nezmizí sama od sebe.

Pokud není léčena, přetrvá, což vysvětluje zvyšující se výskyt s přibývajícím věkem. Někteří lidé si stěžují na svědění nohou, aniž by je napadlo, že mají potíže s mykózou.

2.    Mykózu nemůžu chytit jen tak
Naopak – mykóza nohou je velice nakažlivá. Stačí se jít vykoupat do veřejného bazénu a hned můžete objevit až 12 různých druhů této houby na jednom metru čtverečním. V některých subtropických oblastech dokonce až 750 druhů na jednom metru čtverečním. Infekce se může rozšířit na libovolné místo – hlavu, ruce, třísla...

3.    Mykózu nemůžu mít, protože nesportuji
Přestože lidé, kteří tráví hodně času v propocených teniskách, nebo ti, kteří se věnují vodním sportům jsou k tomuto onemocnění náchylnější, není to nijak omezeno pouze na sportovce. Méně odolné proti mykóze mohou být i slunce vysušené nohy v letních sandálech, protože kůže ztrácí přirozenou kožní vrstvu. Přidejme ještě odřeniny a puchýřky způsobené módními botami a infekce si může libovat. Mykotickou houbu můžeme chytit z každé šupinky odloupnuté kůže z nohy infikovaného člověka, nacházející se na podlaze nebo ručníku. Takže tuto nemoc můžete chytit i při relaxaci v lázních.

4.    Mykóza postihuje jen muže
Je sice pravda, že je tímto onemocněním postiženo více mužů než žen, ale v žádném případě to není vyloženě mužská záležitost. Možná to bude tím, že si muži nemění ponožky tak často, jak by měli. A střídat by se měly i boty, protože trvá asi 24-48 hodin, než boty vyschnout od zpocené nohy.

5.    Když nohy přestanou svědit, mám vyhráno
Záleží na tom, jaký druh léčby jste podstoupili. Většina léčiv je určená k dlouhodobé léčbě a tu pacienti jen stěží dodrží. Houba při léčbě fungistaticky nemizí, pouze zůstává v klidu a nemůže se množit. To ale neznamená, že léčba skončila. V léčbě se musí pokračovat. Houbu byste zabili fungicidním přípravkem, který také poskytuje dlouhodobou ochranu před jejím návratem.

6.    Nákaza mykózou se stále opakuje
Je možné, že mykózou trpíte několikrát ročně, což se stává u 50% případů. Nebo to může být tím, že se neléčíte správně. Pokud nepodstoupíte dlouhodobou terapii, houbu pouze uspíte. Ale ona se po nějaké době opět probudí a kolotoč se opět roztočí.

7.    Problémy zvládnu pomocí zásypů a hydratačních přípravků
Zásyp a hydratační přípravky mohou přinést okamžitou úlevu, ale příznaky pouze utlumí. Používání hydratačních prostředků na suché kůži vytvoří vlhké prostředí, které povzbudí další růst houby. Správným způsobem, jak se jí zbavit, je použití antifungálního přípravku.