Na houby pro zdraví!

Na houby pro zdraví!

Patříte-li mezi milovníky hub a houbových pokrmů, jistě vás bude zajímat, které houby, běžně se vyskytující v našich lesích, jsou zároveň lékem pro tělo.

Téměř každý se již někdy setkal s pýchavkou. Existuje mnoho druhů této houby, od prašné odrůdy, na níž jsme jako děti s oblibou našlapovali, aby se pak její výtrusy rozptýlily jako hustý dým do okolí, až po odrůdy jedlé a výtečné. A co víc! Pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum) navíc disponuje látkami, které působí jako prevence proti rakovině. Nalezneme ji v listnatých i jehličnatých lesích.

Nevzhledná, poloprůsvitná houba tvarem korespondující s vlastním pojmenováním. Řeč je o takzvaném Jidášově uchu. V lese jej často přehlížíme. Nachází se zejména na kůře černého bezu nebo na pařezech. Tato houba má schopnost rychle absorbovat veliké množství vody, čemuž se přizpůsobí také svým tvarem. Proto je nejvhodnější vydat se pro něj do lesa krátce po dešti. Zdravotní účinky Jidášova ucha přetrvávají po staletí i u nás, nahlas se o něm však začíná hovořit až nyní. Houba sama o sobě je bez chuti a bez zápachu, vykazuje však řadu cenných látek, které mají vliv na psychickou pohodu, zdravé vlasy, pokožku a nehty, ale také klouby a zuby. Blahodárně působí při žaludečních potížích a doporučuje se pro revitalizaci těla ženám po porodu.  

Jistě dobře znáte hlívu ústřičnou, latinsky pleurotus ostreatus. Existuje mnoho receptů na úpravu této chutné a oblíbené houby, od hlívy v trojobale, až po nádivku. Málokdo však ví, že její konzumací děláme vlastně hodně také pro své zdraví! Léčivé účinky hlívy jsou známy již po staletí zejména ve východních kulturách staré Číny. Hlíva roste také v našich lesích, a to zejména v období babího léta. Jedná se o houbu parazitující na kmenech stromů, podobně jako další parazitující houby, i ona z nich nasává potřebné živiny. To, co příroda dává rostlinám, houba absorbuje a svým prostřednictvím předává člověku. Hlívu nalezneme nejčastěji  v trsech na kmenech listnatých stromů, jako jsou vrby, buky a ořešáky.

A v čem tkví léčivé účinky hub? Látkou, která je u mnohých hub pro člověka asi nejcennější je glukan, jehož účinky ocení zejména cukrovkáři. Tato látka vykazuje velmi příznivý vliv na krev a cévní soustavu, zbavuje tělo cholesterolu a prospívá správné funkci srdce. O glukanu je také známo, že se využíval jako prevence vzniku rakoviny vyvolané radioaktivním zářením. Glukan také pomáhá v boji s bradavicemi a jinými kožními problémy. Tuto látku řadíme mezi přírodní polysacharidy, pomáhá udržovat lidský organismus v rovnováze a posiluje jeho obranyschopnost.

Vydáte-li se na houby do lesa, uděláte tím službu své psychice, která se pod vlivem všudypřítomné zeleně příjemně zklidní a vyrovná, oprostíte se od ruchu civilizace a můžete alespoň na chvíli jednoduše vypnout. K tomu všemu ještě máte možnost odnést si z lesa jako suvenýr kus této pohody a zdraví v podobě malých lesních drahokamů, tedy hub.