Nanomateriály v kosmetice

Nanomateriály v kosmetice Nanomateriály doslova vládnou světu, a přestože je veřejnost jimi občas strašena, jsou okolo nás již miliardy let. Většina z nich je přírodního původu - typický je sopečný prach. Teprve v posledních desetiletích nacházejí uplatnění také umělé nanomateriály nebo nanomateriály vzniklé z přírodních surovin jejich dalším zpracováním.

Historie nanomateriálů v kosmetice
Již ze starověkého Egypta existují první zmínky o používání kosmetiky, v té době zejména barviv pro barvení kůže, ale také různých olejů a parfémů určených k osobní hygieně. S postupem času se použití kosmetických přípravků stalo běžnou součástí denního života. Stejně jako v jiných oblastech výzkumu, dochází k posunu i v kosmetice, kde jsou zlepšovány vlastnosti stávajících kosmetických přípravků a jsou vyvíjeny nové. Zvláště využití nanomateriálů (nanovláken, nanočástic, nanoliposomů, nanopigmetů, apod.) do struktur přípravků dává nový směr kosmetickému průmyslu.

Nanomateriály v dnešní době
Nanomateriály nacházejí široké uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích a v zdravotnictví. Vedle plastikářského průmyslu, kde jsou nanovlákna používána například jako zpevňující látky, je dnes již časté využití pro biomedicínské aplikace (řízené uvolňování léčiv, tkáňové inženýrství) a kosmetiku. Konkrétně se jedná o využití nanovláken s velikostí částic 1 – 100 nm, což je pro porovnání asi tisíckrát tenčí struktura, než je lidský vlas. První nanovlákna byla vyrobena v 80. letech minulého století a od té doby došlo k výraznému technologickému pokroku. Dnes jsou nanomateriály součástí mnoha přípravků pro ochranu před slunečním zářením, anti-aging krémů, vlasové kosmetiky, pleťových masek nebo zubních past.

Vlastnosti nanomateriálů v kosmetice
Nanovlákna vykazují specifickou délku, vysoký měrný povrch, vysokou pevnost a pórovitost s malou velikostí pórů. Díky těmto vlastnostem jsou v mnoha aplikacích nenahraditelná. Existují v různých formách, které mohou být dále upravovány pro získání požadovaných vlastností nebo pro konkrétní použití - v kosmetice například ve formě masek nebo instantních sér. V tomto konkrétním případě dochází k zabudování aktivních látek do tzv. systému jádro – plášť (koaxiální zvlákňování). Pláštěm bývá obvykle polymerní materiál (polyvinylalkohol, polyuretan, polyamid, ...) a jádrem roztok účinných látek, které mohou být proto použity ve vyšších koncentracích. Tato technologie výroby je výhodnější, než využití klasických nanovláken nebo nanočástic. Při styku nanovláken s vodou dochází k jejich okamžitému rozpuštění a uvolnění aktivních látek, které jsou ve struktuře zabudovány. Takto jsou do pokožky cíleně a řízeně uvolňovány aktivní látky ve vysokých koncentracích, což zvyšuje efektivitu kosmetického ošetření.

Nová nanomaska od SynCare
Novinkou značky SynCare je NanoCare Vitaminová pleťová maska, která je vyrobena výše zmíněnou technologií pomocí polyvinylalkoholu (PVA). Maska obsahuje komplex účinných vitaminů a antioxidantů, které zklidňují pokožku a mají výrazný liftingový i regenerační účinek.

zdroj: SynCare