Nežádoucí chloupky v podpaží

Nežádoucí chloupky v podpaží

Chloupky v podpaží jsou sice přirozená věc, ale téměř žádná žena v dnešní době s nimi nechce mít nic společného. Chloupky jsou v podpaží proto, aby se pot po jejich povrchu rozprostíral a lépe se odpařoval. Chloupky tedy pomáhají termoregulaci – udržování stálé tělesné teploty, a to je velmi důležité.  Jenomže při odpařování potu se z něho ztrácí pouze voda a ostatní jeho součásti na povrchu chloupků zůstávají a podléhají mikrobiálnímu rozkladu za tvorby látek ne vždy příjemně vonících.

Pokud chloupky oholíme, pot se nemá kde rozprostírat, a tak se může stát, že stéká potůčkem dolů po vašem těle. Toto se ale děje pouze při nadměrném pocení, při normální míře potu se toto nestává. Odstranění chloupků z podpaží nemá žádné závažné zdravotní následky, a tak vlastně záleží výhradně na etickém hledisku.

Pokud máte výraznější ochlupení, jeho příčinou bude nejspíš dědičnost. Pouze v malém počtu případů jde o projev hormonální poruchy. Existují také případy smíšené, kdy žena se sklonem k nadměrnému ochlupení je navíc ještě postižena chorobou, při které se v těle tvoří velké množství mužských hormonů.

Většina žen chce na okolí působit dojmem bezvadné upravenosti, a tak by neměla mít tedy ani chloupky v podpaží. Alespoň ne v létě, kdy je to na první pohled patrné v šatech bez rukávů, topech nebo na plovárně. Též při večerních slavnostních příležitostech, kdy se nosí róby odhalující paže.

Nejpohodlnější oholení je malým dámským elektrickým strojkem. To vyžaduje pouze několik minut a kůže se přitom nemůže poranit. Elektrický holicí strojek obvyklých pánských rozměrů se také hodí, ale trochu obtížněji se s ním v podpažní jamce manipuluje.

Různé depilační prostředky (např. krémy, pasty, gely, prášky, pěny) se osvědčují stejně dobře jako holení, ale v některých případech, hlavně když se nechají zbytečně dlouho působit, mohou kůži podráždit. Zarudnutí kůže a pocit pálení je pouze přechodný a zanedlouho ustoupí i bez léčení.

Nedoporučuje se však vytrhávání chloupků v podpaží voskem, jak se to běžně provádí na nohou. V podpaží jsou pod kůží uložené velké potní žlázy a při vytrhávání by mohla poraněnou kůží proniknout infekce až k nim. Zánět těchto velkých potních žláz je velice nepříjemná a bolestivá záležitost.

Pokud si chcete udržovat podpaží trvale hladká, musíte chloupky odstraňovat pravidelně. Zatímco při holení oddělíme pouze část chloupku, která vyčnívá nad povrch kůže, při použití depilačních přípravků se chloupek rozpustí ještě i o trochu hlouběji. Proto hladká kůže vydrží po chemické depilaci určitě déle než po holení.