Ruce denně vystavujeme mnoha nepříznivým vlivům, proto si oprávněně zaslouží intenzivní péči. Působí na ně nečistota, teplotní změny a celá řada dalších škodlivin. Pro kůži rukou i nehty jsou velkým nepřítelem různé saponáty, prací a mycí prostředky. Ty silně odmašťují a vysušují svrchní vrstvy kůže. To způsobuje, že kůže praská, loupe se a nehty se štěpí a lámou. Výrobci se sice snaží tyto nepříznivé účinky ovlivnit přídavkem ochranných látek, ale to nestačí. Ani mýdlo nepůsobí na naše ruce příznivě. Sice neodmašťuje tolik jako saponáty, ale svou alkalickou reakcí ruší přirozený mírně kyselý povrch kůže. V důsledku toho kůže vysychá a praská. Proto je vhodné po každém mytí rukou a po domácích prácích a úklidu ošetřit ruce krémem. A při úklidu chráníme ruce gumovými rukavicemi.
Lámou-li se vám nehty, můžete je do jisté míry regenerovat koupelemi v teplém jedlém oleji nebo speciálními přípravky na nehty.
Kůži velice prospívají pleťové masky. Je jedno, jestli si masku vyrobíme doma nebo si ji zakoupíme, ale nejúčinnější je, když masku použijete před spaním, aby i po jejím setření mohly zbytky působit co nejdéle.
Udělejte něco pro své nehty a dejte si pravidlo, že jednou týdně budete věnovat pár chvil svým nehtům. Nehty vždy zapilujte. Pilujeme vždy od krajů směrem ke středu. Nejdříve použijeme hrubší pilník a ke konečné úpravě jemnější na uhlazení nehtů. Zapomeňte na kovové pilníky, protože ty vaše nehty drtí. Raději použijte safírový, smirkový nebo skleněný pilník. Nůžky na úpravu nehtů také raději nepoužívejte. Mohly bychom špatně nebo křivě střihnout a to už nejde napravit. K ženě tak nějak patří dlouhé nehty, ale občas jsou v módě i nehty krátké. Ty se také lépe udržují v čistotě.
Když upravíte nehty, namočte špičky prstů do teplé mýdlové vody, aby změkla nehtová kůžička a uvolnily se nečistoty. Ruce zbarvené od ovoce nebo zeleniny vyčistíme citronem. Nehtovou kůžičku raději nestříháme, pouze ji uvolníme od nehtu a přitlačíme k okraji. Při odstřihování kůžičky může dojít k bolestivým zánětům. Při opakovaných poraněních může dojít až k hnisání, nebo kůže kolem nehtu zduří. Nebo můžete použít odstraňovač nehtové kůžičky, který nanesete, ruce pečlivě umyjete a případné zbytky kůžičky můžete odstranit třeba pinzetou. Poté už jen, pokud nechcete nehty lakovat, do nich vmasírujte mastný krém.
Lakování nehtů snad nikdy nevyjde z módy. V lakování a zdobení nehtů jsou stále nové trendy. Navíc lakování nehtům neškodí. Škodí jim pouze odlakování, pokud použijeme nesprávný odlakovač. Takže nejlépe používáme odlakovač bez acetonu, protože ten nehtovou plochu odmašťuje a vysušuje. Nehty před lakováním by měly být suché, jinak by vám mohl popraskat lak. Nejdéle lak vydrží, pokud postupně naneseme několik velmi slabých vrstev a první vrstva by měla být podkladového rychleschnoucího bezbarvého laku, kterým můžeme potřít i konec nehtu zespoda. Nebude se tam tak držet nečistota. Pokud máme nehty měkké a lámavé, můžeme jako první použít lak na zpevnění nehtů. Pokud chcete urychlit schnutí laku, pořiďte si zasýchací sprej nebo jednoduše ponořte nehty do ledové vody.
Postup při lakování by měl vypadat takto. Nejprve nakreslíme podélnou čárku ve středu nehtu a poté vyplníme strany. Barvu volte rozumně. Ne každá barva, která se vám líbí, k vám pasuje.
Ve zdobení nehtů se meze nekladou. Různých ozdob existuje šílené množství. Ozdoby vždy přelakujeme fixační vrstvou bezbarvého laku.