Nožky jako v bavlnce

Nožky jako v bavlnce

Koupel nohou v nádherně teplé vodě s mýdlem vám nejen odstraní nečistoty, ale také podpoří krevní oběh a odstraní únavu. Kůži po koupeli důkladně nakrémujte a proveďte jemnou masáž od špiček prstů směrem vzhůru. Můžete použít krém na ruce, běžný pleťový krém či speciální krémy s mentolem či s kafrem, které zvyšují prokrvení. Několik pohybů postupně ve všech směrech pomáhá udržovat jejich dobrou funkci.

Každý týden bychom měli své prsty ošetřovat, zbavit je nadměrné vrstvy rohoviny, která se hromadí na patách, okrajích chodidel pod prsty. Na chodidlech totiž často bývá rohovitá pokožka, která je někdy nápadně silná s prasklinami. Tyto praskliny nás velmi často pobolívají a celkově dělají nepříjemný pocit. A proč se to vlastně děje? Pokožka nohou totiž neustále vysychá, a proto potřebuje výživu a regeneraci. Určitě bude pro vás velmi milým pomocníkem přípravek ke zvláčnění pokožky, který pomůže zacelit praskliny.

Pokud si chcete zkrátit nehty, používejte kleštičky nebo silnější nůžky s krátkým ostřím. Nehty na nohou zastřihujte rovně, aby jejich okraje nezarůstaly do okolní kůže. Nakonec nehty uhladíme pilníkem. Pak si připravte horkou lázeň, do teplé vody dejte změkčující sůl. Až si připravíte tuto „lahůdku“ pro vaše nohy, ponořte je do lázně, a odmočte je asi deset minut. Mezitím se vám zvláční rohovina a nehtová kůžička se dá dobře uvolnit a odsunout. Je dobré, když používáte odstraňovač kůžičky, podobně jako u rukou. Dále zbruste veškerou tvrdou kůži, tzv. umělou pemzou, kterou můžete koupit buď jako kostku, nebo jako menší destičku, která je už zasunutá do umělohmotného držátka. Dobré jsou i kovové rašple a škrabky, které se prodávají v obchodě s obuví. S nimi se však lépe pracuje na kůži za sucha. Místa, která mají sklon k nadměrnému rohovění, můžeme ošetřit vydatně krémem, aby zde kůže nepraskala. Velmi snadno také můžete vrstvy rohoviny odstranit pomocí rotujících brusných kotoučků. Nehty na nohou můžete lakovat podobně jako nehty na rukou, stačí ale jednodušší postup a méně nápadné zdobení.

V dnešní době mnoho lidí trpí některým druhem kožní plísně na nohou. Akutní formy se projevují mokváním a pálením mezi prsty a tvorbou zarudlých ploch s puchýřky na okolní kůži. Vleklé případy vypadají jako nápadně suchá kůže s olupováním, zbarvená slabě do hnědočervena. Jen okraje takovýchto ploch bývají občas zarudlé a bolestivé. Všechny formy kožní plísně jsou velmi nakažlivé a je třeba je trpělivě léčit. Důležité je, aby každý postižený používal své potřeby na pedikúru a ručník na nohy. Zejména nepříjemné je plísňové onemocnění nehtů.

Toto onemocnění se dá léčit jen velmi těžko a bohužel i s malým úspěchem. Aby se infekce nešířila n ostatní nehty a na okolní kůži je vhodné ji ošetřit léčebným protiplísňovým přípravkem. Obuv dezinfikujte každý týden a punčochy namáčejte do různých roztoků asi na půl hodiny před praním.

Musíte počítat s tím, že původci plísňových chorob mohou ve svých trvanlivých formách přežívat na různých materiálech i několik měsíců.