Objevte kouzlo solných jeskyní

Objevte kouzlo solných jeskyní

Koho by nelákala dovolená u moře, koupání, procházky po pláži a svěží mořský vzduch? Pro většinu z nás je právě taková dovolená tím nejlepším prostředkem relaxace a odreagování se. Nejen, že nás pobyt u moře pohladí po duši, ale je také obecně známo, že tamější klima nasycené pro zdraví cennými prvky, zejména částicemi minerálů z mořské soli, působí velmi blahodárně na lidský organizmus. Ne každý si však přímořské klima může pravidelně a v potřebné míře dopřávat. Výbornou alternativou je pobyt v solné jeskyni, kvůli kterému již nemusíte cestovat do zahraničí.

V současné době u nás existuje více než dvě stě solných jeskyní a léčebný pobyt v nich se zpravidla řadí mezi wellness procedury. Stěny těchto jeskyní jsou vystavěny z kvádrů přírodní soli, strop je obvykle poset uměle vytvořenými krápníky a podlaha je vysypána směsí solných krystalů. Nejčastěji se pro tyto účely používá sůl z Mrtvého moře, protože obsahuje nejvíce zdraví prospěšných prvků. Příjemnou relaxační atmosféru dotváří vhodné osvětlení a ozvučení.

Díky speciálnímu klimatizačnímu systému, který vhání do jeskyně vzduch přes solné stěny, a díky teplotě okolo 20-23 ºC se uvnitř záporně ionizuje vzduch a obohacuje se o mikročástice soli s obsahem stopových prvků, jako jsou zejména jód, hořčík, vápník, bróm a sodík. Tyto prvky působí velmi blahodárně na lidský organizmus. Jód zabezpečuje normální fungování štítné žlázy, hořčík snižuje krevní tlak a svalové napětí, má také protiastmatické účinky. Vápník posiluje kosti a bojuje proti alergiím, bróm ozdravuje nervový systém a sodík se stará zejména o správný metabolizmus buněk.

Toto výjimečné mikroklima působí příznivě na naše zdraví, ale má zároveň i relaxační a zklidňující účinky. Koncentrace zmíněných minerálů ve vzduchu solné jeskyně je několikanásobně vyšší než u moře a jedna procedura je obvykle srovnávána s třídenním pobytem v přímořském prostředí. Relaxační a ozdravná kúra trvá 45-60 minut a dopřát si ji může prakticky každý. Návštěvou solné jeskyně účinně bojujete s kožními onemocněními, s onemocněními dýchacích cest, s poruchami krevního oběhu či nervového systému. Výrazně můžete podpořit léčbu nadváhy, alergie, revmatu nebo štítné žlázy.

Zázračné účinky soli na lidský organizmus jsou známy již po tisíce let a v současnosti proto existuje velké množství oblastí, ve kterých se tyto účinky úspěšně využívají. Kromě inhalace vzduchu obohaceného solnými minerály je dalším nejčastějším ozdravným a kosmetickým využitím soli zejména solná koupel. Účinně čistí kůži, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje otoky a uchovává vyrovnané pH pokožky. Její nespornou výhodou je, že si ji můžete vychutnat i v pohodlí domova.

 

 

Fotografie byla pořízena v Solné jeskyni v Kuřimi - www.relaxujte.com