Objevte tajemství dračí krve

Jako dračí krev je přezdívána téměř zázračná látka rostlinného původu, která má nezastupitelnou úlohu v přírodní medicíně prakticky po celém světě. Jedná se o tmavě červenou pryskyřici získávanou z naříznuté kůry posvátného stromu peruánských indiánů Crotonu lechleri. Tato vzácná a léčivá pryskyřice je již po staletí využívaná v lidové medicíně. Aplikuje se různými způsoby a ovlivňuje velice široké spektrum onemocnění. Domorodci byla odedávna užívána např. k zastavení krvácení, k urychlení hojení ran, jako ochrana před všemožnými infekcemi, také při úplavici či střevní horečce. V Evropě byla dračí krev představena na počátku 17. stol. díky španělským přírodovědcům.

Domovinou Crotonu lechleri jsou deštné pralesy Střední a Jižní Ameriky. Strom dorůstá do výšky 10–20 m a vyznačuje se poměrně úzkým kmenem. Kromě pryskyřice, která se získává ještě před východem slunce, se v přírodní medicíně využívá i jeho kůra, větvičky a listy. Jako zdroj dračí krve se uplatňují pouze takové stromy, jejichž stáří se pohybuje v rozmezí deseti až dvaceti let. Z jediného stromu je možné získat téměř tři litry pryskyřice, která se poté pro konzervaci míchá s vodou nebo s etanolem. Tím získá delší dobu trvanlivosti, lépe a rychleji se vstřebává do organizmu a nesráží se ani po delší době. Nic z léčivých účinků tím není potlačeno, naopak pryskyřice tak získá ještě silnější posilující a ochranné vlastnosti.

Dračí krev patří díky svým úžasným léčivým schopnostem k jedné z nejprozkoumanějších rostlinných látek. Po celém světě probíhají výzkumy již od 60. let 20. stol. a od té doby vzniklo velké množství studií potvrzujících její téměř zázračné účinky na lidský organizmus. Pryskyřice dokáže pomoci při velkém množství zdravotních obtíží a každý člověk by ji měl mít vždy po ruce jako jakousi univerzální první pomoc.

Dračí krev se obecně vyznačuje svými antivirovými, antimikrobními, antibakteriálními, anestetickými, antialergickými, antiseptickými, antioxidačními, protinádorovými, hojivými, protiplísňovými a protiprůjmovými účinky. Z toho vyplývá skutečně ohromné spektrum onemocnění, při kterých dračí krev dokáže efektivně pomoci. Za všechna konkrétní onemocnění bych zmínila např. hepatitidu, Crohnovu chorobu, cukrovku, aterosklerózu, paradontózu, astma či artritidu. Díky taspinu a dalším alkaloidům s protinádorovou aktivitou může dračí krev výrazně napomoci i v terapii rakoviny. Blahodárně působí také na pokožku a vlasy.

Při užívání dračí krve je vždy nutné řídit se pokyny daného výrobce. Zpravidla se užívá pět kapek třikrát denně nejlépe po jídle. Před jídlem může u některých citlivých jedinců docházet ke stahům žaludku a k pocitům nevolnosti. V ojedinělých případech může docházet k alergiím.