Říkává se, že podle očí poznáte člověka a také že oči jsou tím, co zaujme jako první. Každá žena chce mít oči co nejkrásnější, nejvýraznější a nejhlubší, ale co s tím, když příroda pohled „štvané laně“ nenadělila? Řešení je v dobrém nalíčení, které mnohé nedostatky skryje a přednosti naopak zvýrazní.
Pokud se oči zdají být v obličeji malé, používají se vždycky stíny světlé barvy, aby se nalíčené oči nezdály ještě menší. Při kombinování světlejšího a tmavšího odstínu očních stínů musí být světlý stín blíže oku a tmavý nedotažený k obočí. Pro zvýraznění bělma se spodní oční víčko tence podkreslí světlou tužkou a obočí pečlivě vyčeše směrem nahoru, což oko opticky otevře.
Hluboko posazené oči je třeba zvýraznit a přiblížit. Tvar vlastního oka se zvýrazní velmi světlými stíny použitými na horní víčko, nikoli však pod obočí. Linky musí být tenké a co nejblíže k řasám.
Někdy jsou oči posazeny příliš daleko od sebe. Existuje jednoduchá pomůcka, jak vzdálenost očí zjistit, pokud je mezera mezi nimi větší než jedno oko, pak je vzdálenost očí větší než obvykle. Opticky se oči přiblíží, pokud je do vnitřního koutku nanesen tmavý stín a je rozetřen nahoru ke kořeni nosu. Tmavou konturovací tužkou, linkou nebo stínem se orámuje celé oko, a to tak aby se linky ve vnějším i vnitřním očním koutku spojily. Tím se oko jakoby uzavře a přiblíží.
Naopak blízko posazené oči – tedy vzdálenost mezi nimi je menší než oko – nesnášejí tmavé oční stíny. Používají se stíny co nejsvětlejší a vnitřní koutek oka se ještě obtáhne světlou „konturkou“. Při použití linek se prodlužuje vnější linie a začátek by měl být asi 0,5 mm od vnitřního koutku. Řasenkou pečlivě nalíčené řasy je třeba zdvihnout co nejvíce nahoru, aby se oči jakoby oddálily.
Než začneme s líčením, použijeme nejprve lehký korektor či průsvitný pudr, aby pleť nebyla mastná, pro krémové oční stíny není tento krok nezbytný.
Při používání více barev stínů začněte těmi nejsvětlejšími a dbejte na to, aby štěteček byl pro každou další barvu čistý.
Při výběru odstínů si volte stejnou barevnou škálu, třeba různé tóny béžové nebo šedé. Pro nanášení více barev jsou vhodnější stíny práškové, protože krémové typy stínů se špatně spojují a nepůsobí kompaktně. K pokrytí celého víčka používejte větší štětec, na dokreslení pak štěteček malý, zkosený nebo konturku, pěnové aplikátory vynechte, nejsou vždy kvalitní a špatně se také čistí.
A jak se správně nalíčit pod brýle? Není to žádná velká věda. Barvy stínů by měly alespoň zčásti ladit s brýlovými obrubami. Pod brýle bez rámečků si můžete klidně vybrat výraznější odstíny a nebude to působit rušivě. Naopak pod hodně zdobené rámečky se doporučuje nalíčení mírné až decentní.