Oleje

Oleje

Nikomu pravděpodobně není zapotřebí připomínat, že mezi příjmem tuků a přibýváním na váze je přímá úměrnost, ale přesto se najdou takové tuky, které jsou pro náš organismus prospěšné. Všichni dobře vědí, že pro přípravu jídel bychom měli v kuchyni dát přednost tukům rostlinným před živočišnými. Existuje jich mnoho druhů, ale nejdéle používaným rostlinným tukem je olivový olej, který je znám už od doby starého Řecka a Říma. Je prokázáno, že má vysoký obsah vitamínů, a tím příznivě ovlivňuje látkovou výměnu, tlumí rozvoj chorob krevního oběhu, chrání před nádorovým onemocněním a je také prevencí proti projevům předčasného stárnutí. Blahodárný vliv ale má i na pokožku, vlasy a nehty.

Rostlinné oleje ale nejsou jenom olivové. Vyrábějí se dnes ze semen mnoha rostlin, z luštěnin a také z ořechů. (Kromě oliv zde jsou využívány sójové boby, arašídy, semena řepky olejky, slunečnice. občas i kukuřice, kokosové ořechy, ale známý je olej sezamový, makový a nebo ricínový.

Všechny vyjmenované oleje i další rostlinné obsahují různé poměry mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin. Díky jejich konzumaci snižujeme v těle hladinu cholesterolu, jsou prevencí před některými nemocemi a působí blahodárně na naši pokožku.

Některé jižní národy dokonce používají za studena lisovaný olej k přímému natírání pleti. Obvyklejší ale je jeho přidávání do různých kosmetických krémů, emulzí a olejů.

Naší pokožce pak v plné míře jsou předány některé tyto cenné látky a ty proniknou až do jejich nejhlubších vrstev. Výborně se vstřebávají, nezanechávají pocit mastnoty, neobsahují rafinované a ropné oleje, ani syntetické vonné látky, konzervanty či barviva.

Několik nejznámějších zde vyjmenujeme i s jejich blahodárnými účinky.

Lněný olej má vynikající regenerační účinky, zvláčňuje a zjemňuje pokožku, je vhodný na ošetření suché a ztvrdlé kůže. Pomáhá v péči o pokožku postiženou ekzémy, lupénkou, a také o popálenou a ozařováním postiženou kůži.

Olivový olej obsahuje velké množství vitaminu E, A a nenasycené mastné kyseliny (olejová, linolová a linolenová). Používá se jako zábal na vlasy, které jsou po něm lesklé a vypadají zdravě. Olej dodává poškozeným vlasům vitalitu a působí preventivně proti třepení konečků. Velkých úspěchů dosáhnete s tímto olejem v boji proti suché kůži na loktech a kolenou. Je to výborný prostředek v péči o pleť. Velmi vhodný pro suchou, zánětlivou, alergickou, podrážděnou a poškozenou pokožku.  

Jojobový olej patří k nejcennějším přírodním olejům a je velmi vyhledávaným v kosmetickém průmyslu, protože se výborně vstřebává a je vhodný snad pro každý typ pokožky. Má vyvážený poměr pěstících látek s hojivou schopností, pokožku ošetřuje, regeneruje a vyhlazuje. Pomáhá v péči o problematickou pleť, zklidňuje suchou a citlivou kůži. Vlasům vrací hebkost a přirozený lesk.

Ricinový olej je vhodný na suchou pokožku, má regenerativní účinky, zklidňuje a hojí jizvy. Nanáší se také na řasy, které vyživuje a dodává jim lesk, to samé platí i o vlasech.

Slunečnicový olej s vysokým obsahem vitaminu E, zinku a mědi podporuje prokrvení pokožky, pomáhá tak hojení akné a ekzémů, má zvláčňující účinky, výborně regeneruje. Používá se při rozšířených žilkách a na masáže. Je vhodné míchat jej s dalšími oleji, protože při delším používání může pokožku vysušovat.

Mandlový olej dodává pokožce hebkost, mírní podráždění a chrání ji před škodlivými vlivy. Velmi se hodí pro citlivou, svědící a olupující se pokožku, je vhodný i pro miminka, protože zklidňuje kůži podrážděnou od plenek. Pomáhá při popáleninách, akné a ekzémech. Obsahuje vitamíny A, E, F, draslík, vápník a hořčík.
 
Sezamový olej je skvělý pomocník při regeneraci pokožky, protože otevírá póry, čistí je a váže na sebe škodlivé látky. Také zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky, podporuje prokrvení, ale neměl by se používat při zánětlivých procesech pokožky.