Olejové kúry pro vlasy

Olejové kúry pro vlasy

Kúry používané před mytím vlasů uvolňují odumřelé povrchové buňky a díky svým stimulačním, zpevňujícím a hydratačním účinkům pokožku hlavy vyživují, zvláčňují a ošetřují prostřednictvím antioxidantů. Olejové kúry vlasům dodávají pružnost, navozují rovnováhu mastné a suché svědivé pokožky hlavy a zvyšují proudění krve ke všem kořínkům vlasů. Proteiny a esenciální mastné kyseliny, které se v těchto kúrách nacházejí, vlasy uhladí a zpevní a dodají jim zdravý lesk. Jestliže má někdo tendenci používat příliš mnoho tvarovacích přípravků, potom mu olejové kúry před mytím vlasů pomohou narušit film tvořený na vlasech a pokožce hlavy a odstraní tak zbytky vlasové kosmetiky. Tyto kúry se rovněž výborně hodí pro ošetření pokožky s lupy nebo s dermatitidou.

Narozdíl od většiny kondicionérů, které se aplikují po mytí, kúry pro vlasy a pokožku hlavy se obvykle provádějí před mytím vlasů. Nanášejí se na suché vlasy, které se potom umyjí. Můžeme je také nanášet večer, nechat působit přes noc a druhý den ráno vymýt. Olej tak získá čas na to, aby se mohl řádně rozvinout.

Může se zdát, že při pravidelném masírování olejem (nedoporučuje se pokud někdo má mastící se pokožku hlavy  nebo jemné vlasy) nebudete potřebovat po mytí kondicionér, ale spíše nálev na oplachování.

Příprava jedné olejové kůry:

2 polévkové lžíce rostlinného, bylinného nebo ájurvédského oleje
15 – 30 kapek esenciálního oleje podle výběru

Oleje pečlivě smícháme v plastové láhvi s aplikátorem nebo v šálku. Můžeme je naprosto bez problémů použít studené, ale můžeme je také ohřát tak, že nádobu vložíte před použitím do horké vody. Vlasy zahřátý olej lépe vstřebají, ačkoli skutečná schopnost vstřebávání oleje závisí na jeho molekulární struktuře v kombinaci s mírou poréznosti našich vlasů.

Použití:

 

  1. Naneseme olej na konečky prstů a rozetřeme ho po dlaních. Začneme olej masírovat do vlasů drobnými krouživými pohyby od přední linie vlasů až k temeni. Podle potřeby olej doplňujeme.
  2. Proceduru opakujeme asi 3 minuty. Nesmíme zapomenout na provádění masáže polštářky prstů drobnými krouživými pohyby po pokožce a ne po povrchu vlasů.
  3. Dále naneseme olej na dlaně, které promneme. Šetrným hlazením celé délky vlasů do nich olej vmasírujeme.
  4. Přikryjeme vlasy igelitovým sáčkem a zafixujeme sponkou. Pokud chceme dosáhnout nejlepších výsledků v krátkém čase (asi 20 – 30 minut), tak obalíme sáček mokrým ručníkem. Olej můžeme nechat působit delší dobu nebo i přes noc.
  5. Po době působení vlasy umyjeme, naneseme přípravek na lepší rozčesávání nebo podle potřeby bylinkovou lázeň na oplachování vlasů a vytvarujeme účes.
  6. Pokud nám zbyde část přípravku, použijeme ho na péči o své tělo – například k natírání loktů nebo chodidel, než si na ně navlékneme bavlněné ponožky.

- pokud olej nevypotřebujeme najednou,  dá se uskladnit v ledničce až 3 týdny.