Padání vlasů – noční můra

Padání vlasů – noční můra

Neexistuje snad žena, která by se nestarala o to, aby její vlasy byly krásné, zdravé a husté. Takovéhle starosti se však nevyhýbají ani mužům, i když ti se občas tváří, že je vlasový porost nechává klidnými. Problémy s kvalitou vlasové pokrývky hlavy tak nejednoho z nás trápí tak silně, že kromě rad vlasového odborníka jsme ochotni zkusit i mnohé jiné recepty. Zvláště tehdy, když vlasy začnou řídnout. Pokud vám za den nevypadne více než 70 až 100 vlasů, nemusíte mít ze zřídnutí kštice obavy. Ty jsou na místě až tehdy, je-li tento počet trvale překračován.

Důvodů, proč mohou vlasy padat je mnoho a nejčastější z nich je padání difúzní, kdy řídnou vlasy na celé ploše hlavy stejnoměrně. Je to případ nejméně vážný a při správné léčbě vlasy opět dorostou. Mezi příčiny může patřit stres, nedostatek železa, nebo práce s některými chemikáliemi. Další příčinou pak mohou být některé léky a samozřejmě chemoterapie, ale i tady nejde o trvalou ztrátu vlasů a po skončení léčby opět narostou.

Růst vlasů je značně ovlivňován hormony. Mnohdy dochází ke změnám v průběhu těhotenství, následkem porodu a samozřejmě také v období menopauzy. Svůj vliv může mít i hormonální antikoncepce, který je kupodivu záporný, ale také kladný. Hormonální vlivy mohou za většinu lysin a tak zvaných koutů u mužů, což zapříčiňuje úbytek testosteronu. Totéž se řídce projevuje i u žen, ale tady nikdy nedojde k úplné ztrátě vlasů.

Existuje i řada dalších příčin, je mezi nimi například astigmatismus, cukrovka, salmonelóza a horečnatá onemocnění, kdy vysoká teplota naruší vlasové kořínky. Řídnutí vlasů může mít na svědomí i hnisavé ložisko na mandlích či v ústní dutině.

Velice nepříjemnou – především z estetického hlediska – poruchou je vypadávání vlasů na přesně ohraničených místech. Většinou se jedná o kruhovou plochu. Nejčastější příčinou je v tomto případě stres a projevit se může u obou pohlaví a v každém věku, dokonce i u dětí. Bohužel, přesný mechanismus této poruchy vlasového růstu není znám, a proto se také obtížně léčí. Obvykle je třeba upravit jídelníček, uklidnit se a trpělivě čekat, až si příroda sama pomůže.

Nejtěžší případ padání vlasů je alopecie maligna, kde je příčina naprosto neznámá. Netýká se pouze vlasů, ale ochlupení na všech částech těla. Správný a účinný postup léčby u této nemoci chybí. Odborníci se domnívají, že jde o porušení imunitního systému, kdy se v těle začnou vytvářet protilátky proto některým vlastním strukturám, například proti vlasovým cibulkám.

Další příčiny vypadávání vlasů nejsou již tak časté, proto je nepopisujeme. Na závěr ale přidáváme doporučení léčba padání vlasů patří vždy a jedině do rukou odborníků a tím prvním v řadě by měl být kožní lékař.

 

 

Přípravky proti padání vlasů u žen naleznete v eshopu a-cosmetics.cz