Parafín pro krásu i zdraví

Parafín pro krásu i zdraví

Parafín, speciální vosk získávaný z ropy, se uplatňuje hned v několika oblastech. Nejenže se z něj vyrábějí svíčky, krémy či vosky pro lyžaře, ale velmi úspěšně se používá také v oblasti péče o zdraví, wellness a v kosmetice. Pro své unikátní schopnosti, které spočívají v tom, že zahřátý parafín tuhnutím uvolňuje velké množství tepla, a intenzivně tak prohřívá, je hojně využíván v rámci termoterapie, léčby teplem, která má pozitivní zdravotní i estetické účinky.

Co je to parafín a jak vzniká?

Parafín je směs tuhých uhlovodíků, která se na základě rafinace odděluje z ropy, popřípadě z hnědouhelného dehtu. Vyrábí se v několika variantách, které se od sebe liší bodem tuhnutí, obsahem oleje a tvrdostí. Například pro výrobu svíček se využívá parafín s nízkým obsahem oleje, pro kosmetické a léčebné využití je zase vhodný tzv. lehký parafín, který se vyznačuje poměrně nízkým bodem tání.

Parafín může mít jasně bílou, žlutou či šedou barvu a bod tuhnutí se zpravidla pohybuje na škále mezi 45 až 65 °C. Obvykle se prodává ve formě šupinek, pecek nebo desek a běžně se dá sehnat u vybraných kosmetických firem; v malé míře ve volném prodeji. Parafín určený pro kosmetické využití je obohacený o vitamín E, který je známým antioxidantem a bojovníkem s kožními problémy.

Využití parafínu v kosmetice a péči o zdraví.

Pro využití v těchto oblastech se využívá především tepelných vlastností parafínu. Aplikuje se dvěma základními způsoby, a to ve formě parafínových obkladů nebo ve formě parafínové lázně. Obklad spočívá v přikládání zahřáté dečky s napuštěným parafínem na tělo klienta a v následném přiložení igelitu a froté ručníku. Lázeň zase spočívá v opakovaném ponoření končetin do parafínové lázně o teplotě asi 55 °C, přičemž jsou končetiny také následně zabaleny do igelitu a ručníku nebo do speciálních rukaviček.

V průběhu těchto procedur dochází k intenzivnímu prohřívání a uvolňování pokožky i celého organizmu. Urychluje se krevní oběh a celý metabolizmus, otevírají se póry, kůže se výrazně prokrvuje a dochází k pozitivnímu zahřívání kloubů a svalů. Z tohoto důvodu je parafín vhodný nejen na kožní problémy, ke kterým patří ztvrdlá kůže, celulitida či nekvalitní nehty, ale je také výborným pomocníkem v boji s onemocněním pohybového aparátu. Parafín totiž pozitivně působí při problémech s klouby, jako je artritida nebo revma, poradí si s bolavým svalstvem, s pooperačními stavy a blahodárně působí i na nervovou soustavu.