Péče o nohy

Péče o nohy

Ženy po staletí nosí těsnou obuv, která jim křiví nohy do nenormální pozice, není divu, že trpí potížemi nohou častěji než muži. Navíc zátěž na nohy při průměrném denním pohybu se dá vyjádřit ekvivalentem několika stovek tun tlaku. Mimoto mohou naše nohy trpět nedostatkem denní hygieny. Kolik z nás si opravdu denně myje a drhne nohy, natož aby se osušoval prostor mezi prsty? Takové zanedbávání vede k problémům nohou.

Vyhněte se potížím tak, že začnete se základní péčí o nohy, dopřejete jim občasné hýčkající ošetření a budete nosit vyhovující obuv. Správná péče o nohy by se měla stát denní rutinou stejně jako čistění zubů. Nikdy není příliš brzy – ani příliš pozdě – s touto péčí začít.

Zásadní tipy pro péči o nohy:

Nohy si myjte denně v teplé mýdlové vodě. Nemáčejte je dlouho, ať je nezbavíte přirozených tuků. Pečlivě je osušte, zejména mezi prsty. Pokud je pokožka suchá, aplikujte na celou nohu zvlhčující krém, ale ne mezi prsty. Krém také pomůže předejít popraskaným patám. Popraskané paty patří mezi časté problémy. Lehce je poprašte zásypem na nohy, aby byly suché. Odumřelé buňky kůže pravidelně odstraňujte. Po desetiminutové uvolňující koupeli obrousíte ztvrdlou kůži drobnými kruhovými pohyby pemzou – mimo oblasti kostí a kloubů.

Nehty pravidelně zkracujte štípačkami na nehty. Zkracujte je rovně, ne příliš nakrátko a ne v rozích, to by vedlo k jejich zarůstání. Ke změkčení kůže naneste na nohy tenkou vrstvu vazelíny a navlečete na ně bavlněné ponožky. Teplo podpoří změkčující efekt vazelíny.

Dobré je pravidelně provádět pedikúru nebo na ni docházet do kosmetického salonu. Nohy mějte v teple a ke zlepšení krevního oběhu je procvičujte. Do zaměstnání vždy noste správnou obuv. Špatně padnoucí boty působí problémy.

Pamatujte, že nehty na nohou jsou náchylnější k plísňovému onemocnění než nehty na rukou, neboť jsou více více v kontaktu se zemí či uvězněny v botách, tedy v prostředí příznivém pro rozmnožování bakterií. Čisté, suché nohy jsou odolnější, předejít infekci leze nejsnáze pravidelným mytím nohou mýdlem a vodou a jejich řádným osušením. Kolem veřejných bazénů a ve sprchách noste k tomu určenou obuv. Obuv, ponožky nebo punčocháče vyměňujte denně. Nemá smysl mít hezké nehty, když lidé prchají, jakmile se zujete. Bojujte se zápachem důkladným denním mytím nohou. Vyměňujte často ponožky a dávejte přednost přírodním vláknům, k omezení pocení používejte kuličkový antiperspirant, dvakrát denně otírejte chodidla čistým lihem a používejte vložky obsahující aktivní dřevěné uhlí

Při popáleninách, poraněních kůže a jakýchkoliv neobvyklých změnách barvy nebo teploty vyhledejte okamžité lékařské ošetření, zejména pokud jste diabetik.