Péče o pleť na podzim

Péče o pleť na podzim

Když přijde podzim, znamená to, že začínají první noční mrazíky, vlhko a chladný vítr, ale sám o sobě vypovídá, že nám žádné nebezpečí pro náš vzhled nehrozí. Pleť netrpí nadměrným vysušováním a docela dobře vystačí s běžným ošetřováním, na které jsme zvyklé. Horší je to, ale když každá z nás začne brát na vědomí, že teplé roční období už definitivně odešlo a musí se svým oblékáním přizpůsobit podzimnímu počasí. Samozřejmě je mnohem příjemnější chodit v sukních, páskových sandálech a hlavně bez punčoch. Tomu však nastane konec. Kdo je rozumný, začne dbát na to, aby měl nohy v teple.

Ptáte se, proč zrovna nohy? Velká část žen, hlavně těch mladších, má sklon ke špatnému prokrvení okrajových částí těla, tzn. nohou, rukou, nosu a ušních boltců. Nejcitlivější na chlad bývají právě nohy. Jakmile nohy prochladnou, odkrví se také i nosní sliznice. Nosní sliznice se projeví kýchnutím. Takové první kýchnutí je vlastně varovným znamením – honem si dejte nohy do tepla a napijte se něčeho teplého, třeba čaje nebo grogu. To vám zaručeně pomůže.

Kdo toto varování nevezme na vědomí, vystavuje se nebezpečí, že u něho propukne infekce horních cest dýchacích. Špatně prokrvená nosní sliznice je otevřená vstupní brána pro nejrůznější viry a bakterie. A těch právě v podzimním období koluje mezi lidmi spousta.

Jakápak kosmetika či líčení, když je nos zarudlý a odřený od kapesníku, oční víčka jsou oteklá a oči uslzené. Někteří mají tu smůlu, že se u nich objeví i opar!

Původcem oparu je virus. To je takový zvláštní druh viru, který nejčastěji infikuje malé děti, které jsou vysoce vnímavé, a zůstane jim potom po celý život. Žije utajeně v kůži nejčastěji kolem úst a jakmile se člověk nějakým způsobem oslabí, využije toho a začne bujet. Stačí malé prochlazení a kolem úst ucítíte šimrání. Během několika hodin pak na své tváři spatříte puchýřky a asi za dva dny jsou z nich rozmokvané strupy. Vyvolávacím činitelem může být třeba pouhé leknutí nebo jiné náhlé hnutí mysli, často stačí jen pouhý pobyt na slunci, který nebude zrovna krátký. Za osm až dvanáct dní se opar postupně ztrácí, ale může na jeho místě zůstat drobná jizvička nebo zarudlé místo.

Proti viru oparu se v posledních letech v zahraniční objevilo několik nových léků. Podobně jako léky se také osvědčují kortikoidní krémy a masti s dezinfekční složkou, kterých existuje celá škála.

Jestliže se nám podaří zastihnout opar v té fázi, kdy se teprve ohlašuje šimráním, máte naději, že mu zabráníte v dalším růstu opakovaným potíráním. Jakmile se už vytvořily puchýřky, ošetřujte je desinfekčním nebo antibiotickým zásypem, aby vám co nejdříve zaschly. Tím se zabrání bakteriální superinfekci a nevytvoří se mokvavé strupy. Také je možné vysoušet puchýřky salicylovým lihem, ale nepříjemně to pálí.