Péče o pleť v průběhu roku

Péče o pleť v průběhu roku

Každé roční období je jiné a specifické. K jaru patří svěžest, barevnost a množství vůní, k létu zase slunce, jas a relax. S podzimem se pojí zlatohnědé barvy a proměnlivé počasí, se zimou sice mráz, ale i nádherné scenérie zasněžené přírody. Stejně tak, jako se v průběhu roku mění příroda a počasí, mění se i náš psychický a fyzický stav, přičemž těmto změnám podléhá hlavně pokožka, která v různých ročních obdobích vyžaduje různou péči.

Jaro

    Jaro je optimistickým ročním obdobím, které nám po sychravé zimě vlévá do těla novou energii. Podobně jako rozkvétá příroda, cítí i většina žen touhu po omlazení a regeneraci. Pokud nebyla přes zimu pokožce věnována dostatečná péče, může se stát, že na jaře bude působit mdle a unaveně. V tomto případě je důležité dodat pleti potřebné vitamíny, zejména vitamíny A, C, B2, B3 a B5, které ji ozdraví, osvěží a rozzáří. Vzhledem k tomu, že i první jarní paprsky mohou být pro naši kůži nebezpečné, je nutné ji před nimi chránit krémy s ochranným faktorem nebo rovnou speciálními opalovacími přípravky, a to zvláště pokud chceme být déle na slunci. Ochranný faktor by nejlépe měly obsahovat i líčidla, hlavně make-upy a rtěnky.

Léto

    Léto je obdobím dovolených, výletů, slunění a koupání, ale také obdobím, kdy je nutné věnovat naší pokožce co největší péči a pozornost. Pleť je v letních měsících vystavována přímému působení UV záření, které ji velmi vysušuje a může ji i vážně poškodit. Negativní vliv má také koupání v chlorované či slané vodě. Kromě neustálého přísunu vitamínů je proto nutné chránit naši kůži přípravky s UV filtrem, a to s ohledem na náš fototyp, který určujeme podle toho, jak pokožka reaguje na slunce, nakolik se opálí či spálí. Zapomínat nesmíme ani na zvýšenou péči o vlasy a rty, které je dobré ošetřit mastnějším balzámem nebo rtěnkou.

Podzim

    Zatímco náš organizmus během letních měsíců nabíral nové síly, svěžest a energii na následující pošmourné období, musela se naše pokožka vyrovnávat s mimořádnými vlivy prostředí, významnými pro proces jejího opotřebení a stárnutí. Pokud pleť v létě nešetrnou péčí utrpěla, je třeba ji zvláčňovat regeneračními krémy a nezapomínat ani na pleťové masky a peelingy, které odstraní všechny zbytky opalovacích přípravků a do hloubky vyčistí póry. Podzimní kosmetika by se měla zaměřovat zejména na obnovení rovnováhy pokožky. Důležitý je proto opět přísun vitamínů i dalších vyživujících a hydratačních látek.

Zima

    Chladné zimní měsíce s sebou přinášejí velkou zátěž pro pokožku, která se jen těžko vyrovnává s teplotními výkyvy a rozmary počasí. V tomto ročním období je dobré zvolit takovou kosmetiku, která obsahuje vitamín A a C. Tyto vitamíny udržují pleť hydratovanou a jemnou a pomáhají předcházet jejímu poškození, které vzniká změnami teplot. Je dobré mít na paměti, že čím větší chlad, tím mastnější přípravky volíme. Při pobytu na horách nesmíme zapomínat ani na ochranu kůže před slunečními paprsky, jelikož jejich odraz od bílé plochy má mnohonásobně vyšší intenzitu.