Péče o pokožku těla - stále opomíjená část kosmetické péče

Péče o pokožku těla - stále opomíjená část kosmetické péče

Profesionální salonní péče nebo lékárenská poradenská služba se často soustředí na partie obličeje, krku a dekoltu, případně na vlasy. Zakrytým částem těla je obecně věnována menší pozornost. To může vést až k zanedbání péče v místech, která jsou obvykle kryta šaty, a k vzniku různých problémů.

Není pokožka jako pokožka
V kosmetice se často říká, že pleť obličeje a krku je vizitkou pokožky celého těla. Tento reklamní slogan byl mimořádně populární v sedmdesátých letech minulého století, především v USA a ve Francii. Jakoby se zapomínalo, že kůže je jen jedna a ve všech jejích partiích vyžaduje optimální kosmetickou péči. Hlava, včetně obličejové části, ale také ruce a často i krk a dekolt jsou přirozeně vystaveny vnějšímu prostředí častěji. Lze tvrdit, že "trpí" nejvíce, a proto vyžadují nejvíce pozornosti. Na druhou stranu jsou její přirozené obranné možnosti na vyšší úrovni v porovnání dalšími partiemi kůže.

Pokožka obličeje je "vybavena" ochrannými mechanizmy ve větší míře, než je tomu na jiných místech
Z důvodu větší vnější zátěže reaguje pokožka obličeje rychleji a účiněji na podněty, jakými jsou chlad, změny vlhkosti nebo sluneční záření. Na obličeji a částečně na krku a hrudi je vyšší počet mazových žláz. Tím se zvyšuje efektivní ochrana proti maceraci vodou, ale i proti vysoušení. Kůže ostatních partií těla - s výjimkou plosek nohou a dlaní rukou - je zpravidla tenčí.

Reaktivita kůže obličeje je rychlejší a intenzivnější v porovnání s kůží dalších částí
Hlava je pro funkci těla zcela zásadní. Nachází se v ní mozek a řada důležitých senzorických orgánů - oči, nos, uši. I proto jsou signální dráhy, zprostředkující vnímání bolesti v oblasti obličeje, posíleny. Podobně kožní reaktivita je zde vyšší. Alergická nebo prostá iritační reakce se zde rozvíjí často rychleji a nápadněji v porovnání s dalšími částmi kůže.

Z hlediska psychologie podvědomě více pečujeme o oblasti pokožky, které může naše okolí přirozeně pozorovat, a které ovlivňují náš společenský status
Z výše uvedených důvodů je zřejmé, proč věnujeme kosmetické péči o pokožku obličeje zvýšenou pozornost. To by však nemělo vést k zanedbávání jiných partií pokožky těla.

Skrytá místa pokožky těla vyžadují specifickou péči
Oděv plní estetickou i ochrannou funkci. Na druhé straně vytváří specifické prostředí, které nemusí být vždy prospěšné pro kůži. Zvýšená vlhkost, optimální teplota a šero pod šaty jsou ideálním místem pro život mikrobů, především plísní. Některé typy oděvů mohou pokožku naopak nadměrně vysušovat, jiné dráždí. Podceňovaným problémem je přilnavost oděvů. Přílišné tření vede k rychlejšímu "obroušení" povrchových částí rohové vrstvy pokožky, což má často za následek podráždění, včetně imitace ekzémových stavů.

Nepravidelnost - hlavní problém v péči o pokožku těla
Zatímco o pokožku obličeje je zpravidla pečováno pravidelně jak při domácí tak salonní péči, péče o tělo je nezřídka nepravidelná a nahodilá. Platí obecná zásada - pokožka celého těla by měla být nejméně jedenkrát denně kosmeticky ošetřena, ruce i několikrát denně.

Mytí pokožky celého těla
Zpravidla postačuje jedenkrát denně. Při trvalém denním mrazu, pokud nevykonáváme fyzicky namáhavou práci, může být interval prodloužen na mytí ob den, avšak intimní partie myjeme vždy jedenkrát denně. Samotný mycí přípravek by neměl kůži dehydratovat a významně snižovat její vláčnost. Proto se doporučují tělové šampony s neutrálním nebo mírně kyselým pH a s obsahem rostlinných olejů. Z řady SynCare BodyCare je to SENSITIVE Hydratační tělový šampon.

Po mytí často postačí vhodné tělové mléko
Se sprchování nebo s koupelí, které jsou spojené s mytím, odstraníme nejen nečistoty, ale také ochranný tukový film. Tělová mléka jsou vhodným prostředkem, jako dodat pokožce potřebnou ochranu a výživu. Zvolené tělové mléko by mělo být vždy o trochu mastnější, než je kosmetika, kterou používáme pro péči o pokožku obličeje.
Z řady SynCare BodyCARE lze ve většině případů doporučit Hydratační tělový balzám 100% kyselina hyaluronová a vitamin C. U velmi suché nebo citlivé pokožky a pro děti je vhodné SynCare SEBUCEL zklidňující tělové mléko.zdroj: SynCare