Péče o suchou pleť

Péče o suchou pleť

Suchou a problémovou pokožkou trpí v současné době čím dál více lidí. Kromě genetických dispozic je na vině stále se zhoršující stav životního prostředí, špatné ovzduší, negativní vlivy slunečního záření, ale také nezdravý životní styl spojený s nesprávnou skladbou potravy. Suchá pleť vyžaduje důkladnější a intenzivnější péči nežli pleť normální, jelikož je pokryta jen velmi tenkou vrstvou ochranného pláště, a je proto náchylnější k podráždění a různým alergickým reakcím.

Pro tento typ pokožky je charakteristický nedostatek kožního mazu a vlhkosti, což způsobuje vznik drobných šupinek, pocit nepříjemného pnutí, unavený vzhled kůže a její časté zarudnutí. Nedostatečná elasticita je zase příčinou předčasné tvorby vrásek, zejména v oblasti očí. Správná péče o pokožku může mnohé z těchto faktorů výrazně zmírnit a zabránit tak jejímu předčasnému stárnutí.

5 tipů pro správnou péči o suchou a citlivou pleť:

  • Nejdůležitější je pravidelné užívání vhodných denních a nočních hydratačních krémů, které pokožce dodají tolik potřebnou vlhkost. Doporučují se spíše přípravky hustší, protože vlhkost ve svrchních vrstvách kůže lépe zadrží a vytvoří dokonalou bariéru. Čím je pleť sušší, tím by měl být přípravek hustší. Krémy by navíc měly obsahovat ochranný faktor a vitamíny, nevhodný je naopak velký podíl chemických látek a výrazná parfemace. Zapomínat by se nemělo na oční krémy nebo gely, které je dobré používat již od 20. roku věku.
  • Ke správné péči o suchou pleť patří také její vhodné a důkladné čištění, které by se mělo provádět minimálně dvakrát denně. Jednou ráno, abychom odstranili pozůstatky nočního krému a různých nečistot, které na pokožce přes noc ulpěly. Jednou večer, abychom odstranili make-up a pleť připravili pro noční péči. Na odlíčení očí je vhodný mastnější přípravek, na odlíčení obličeje se doporučuje tonikum bez alkoholu a nejlépe také bez parfemace.
  • Doplňující péčí je aplikace hydratační pleťové masky, která by se měla provádět maximálně jednou týdně. Maska se nanáší na vyčištěnou pokožku a doba jejího působení se pohybuje mezi 10 - 15 minutami. Poté je dobré obličej opláchnout vlažnou vodou nebo zbytky masky setřít kosmetickým kapesníčkem. Závěrečnou fází této procedury je důkladné vyčištění pleti tonikem bez alkoholu.
  • Podobné je to s peelingem, který se v případě suché pokožky musí provádět co nejšetrněji. V případě negativních reakcí pleti, by se neměl používat vůbec. Nanáší se na vlhkou kůži, kterou výborně čistí a odstraňuje z ní odumřelé buňky.
  • Se suchou pletí nám samozřejmě může významně pomoci příroda. Proto na závěr připojuji recept na jednoduchou, zato účinnou masku z čistě přírodních zdrojů. Stačí smíchat dvě lžíce medu s vaječným žloutkem a dvěma lžícemi rozmačkané avokádové dužiny, nanést na obličej, po 15 minutách opláchnout vlažnou vodou a pak už jen sledovat úžasné výsledky.