Je pravdou, že krása začíná čistotou a také to, že voda je nejlevnější kosmetický prostředek. Sprcha či koupel je pro tělo nejen skvěle osvěžující, ale také dokonale vyhovuje požadavkům hygieny. Koupel ve vaně však má kromě těchto účinků ještě jednu výhodu – působí totiž výrazně na psychický stav každého z nás. Teplá voda vede k celkovému uklidnění a naopak studená voda osvěžuje, ale horká uspává.
Takovéto psychické účinky se mohou měnit podle toho, které prostředky do koupele používáte. Pokud máte suchou pleť, měli byste používat olejové či krémové přísady. Mastnou i normální pleť „potěší“ koupelové pěny. Koupelové soli a šumivé tablety zvyšují požitek z koupele svou vůní, šuměním a zbarvením vody.
Příjemné a pro pokožku prospěšné jsou také bylinkové lázně. Pro lepší usínání je vhodná meduňková koupel. Odvar si připravíte tak, že hrst sušené meduňky nasypete do horké vody, necháte krátce přejít varem a přiklopíte. Asi po 10 minutách scedíme a nalijeme do napuštěné vany těsně před koupáním. Proti nachlazení se doporučuje stejně připravený odvar z tymiánu.
Mýdlo se používá k pročištění těla, ač to není zrovna moc vhodné. Má sice dobré čisticí účinky, ale zároveň s nečistotou odstraňuje i přirozený tukový povlak kůže a mění její mírně kyselou reakci na alkalickou.
Ani mýdlo, ani nemýdlové přípravky nejsou vlastně pro kůži zcela neškodné. Proto musíme jejich nepříznivé účinky snížit na únosnou míru tím, že celé tělo mydlíme jen asi 2 až 3 krát týdně. Pokud se koupete denně, tak byste měli mydlit jen opravdu špinavá nebo zapocená místa. Po koupeli tělo ošetřete tělovým mlékem, pleťovým krémem nebo olejem, abyste jí navrátili kožní tuk, který koupelí ztratila. V poslední době je velmi oblíbený tělový pudr, který je vhodný pro ošetření mastnějších míst, jako je u některých lidí krajina nad hrudní kostí a mezi lopatkami, potivých míst, jako jsou chodidla a meziprstní prostory, a k ošetření kožních záhybů u obézních lidí.
Místo mýdla je lepší používat přípravky, jejichž účinnou složkou jsou nemýdlové tensidy, tzv. saponáty. Jsou to různé mycí gely, tělové šampony, ale i pevné kusové přípravky svým zjevem připomínající běžné mýdlo. Tyto mycí přípravky neovlivňují kyselou reakci kůže, a proto bývají velmi dobře snášeny ekzematiky. Kůži ale poměrně dost vysušují.
Po koupání každý většinou používá antiperspirační a dezodorační přípravky, které slouží k omezení pocení a vzniku tělesného pachu. Tyto přípravky jsou v dnešní době běžnou záležitostí pro každého. Jsou k dostání v několika formách – ať už jako spreje, tyčinky, pudry či gel. Obsahují složky, které snižují činnost potních žlázek, složky účinkující proti mikrobům rozkládajícím pot na nepříjemně páchnoucí látky a také složky parfémové nerůznějších vůní. Podle vůně se ještě dělí na pánské a dámské.
Jelikož se někdo z nás potí více, někdo méně, tak by měl asi každý používat antiperspiranty. Tyto přípravky vám určitě zlepší také osobní pocit. Přece byste nechtěli, aby si vás každý pamatoval jen podle vašeho tělesného pachu. Myslím si, že v dnešní době není vůbec problém najít vhodný deodorant či antiperspirant pro každého z nás. Existuje totiž široká škála značek či vůní.