Péče o vlasy – mytí vlasů

Péče o vlasy – mytí vlasů

Když si myjeme vlasy, zbavujeme je veškerých nečistot včetně zbytků laků, tužidel a dalších podobných přípravků. Na namočené vlasy naneseme malé množství šamponu, který si nejprve rozetřeme po celých dlaních i prstech. Rozetřením zamezíte pouze lokálnímu nanesení šamponu. Šampon rozpěníme krouživými pohyby po všech vlasech snadněji než roztíráním z jednoho místa.

Každý šampon obsahuje látky, které účinně rozpouštějí nečistotu, která se zachycuje na vlasech. Ta je pak odplavena pěnou vznikající šamponováním. Prvním napěněním v podstatě vlasy umyjete, podruhé se vlasy pění šamponem pro odstranění pouze náhodných zbytků nečistoty.

Pokud vlasy umýváte někomu jinému než sobě, nestyďte se zeptat, jestli nemáte náhodou „přitlačit“. Určitě je to lepší, než aby vám potom dotyčný řekl, že jste mu hlavu pouze opláchli a pořádně neumyli. Také nikam nespěchejte, protože pro mnoho lidí je mytí hlavy obrovskou relaxací. Budete-li chvátat, ten kdo se těšil na relaxaci, nebude vašim spěchem zrovna nadšený. Správné umytí vlasů vám zaručeně udělá výbornou „nálepku“. Druhé šamponování zvlášť pečlivě splachujte, je to velmi důležité..

Vlasy je opravdu velmi důležité opláchnout vodou a odstranit tak zbytky šamponu, jinak bude pokožka svědit nebo i může zarudnout. Také to může vést ke zvýšené tvorbě lupů. Umyté vlasy jsou na dotek drsné, jdou špatně česat a na pohled působí matně.

Všechny tyto nepříjemné důsledky se dají snadno odstranit, např. jedno až dvou procentním roztokem kyseliny citronové nebo roztokem z octa stejné koncentrace. Jedna lžíce octa a devět lžic vody přitom odpovídá zhruba jednoprocentní koncentraci. Všechny ostatní regenerátory volně prodejné na našem trhu udělají samozřejmě stejnou službu, protože mají kyselé pH.

Špatné rozčesávání a hrubost na dotek způsobují rozevřené šupinky kutikuly, stejně jako účinek zásadité vody a šamponu, které vlasy otevřou a umožní přístup molekulám vody. To je příčinou matnosti vlasů nasáklých vodou.

Také je vhodné, když umíte uvázat slušivý turban z ručníku. Dělá to mimo jiné také dobrý dojem. Žena by totiž na hlavě měla cítit, že „to“, co má na hlavě, drží pevně a vypadá to jako turban.

Pokud budete hlavu umývat muži, hlavně mu nevažte na hlavě turban. Mohl by si totiž myslet, že si z něj tropíte legraci. Vlasy jen prsty pročešte směrem od obličeje...

Také byste se měla „umět“ chovat. Důležité je umět se chovat k lidským nedostatkům. Není zrovna na místě, když se smějete komukoliv za odstáté uši nebo jiný nedostatek. Vhodné je si zapamatovat, že většině zákazníků není zrovna dvakrát po chuti, když se musí před cizím člověkem ukazovat s mokrými vlasy. Protože se prostě jednoduše stydí... Proto byste v tomhle ohledu měla být velmi chápající.