Pijte čaj pro zdraví a pohodu

Pijte čaj pro zdraví a pohodu

Je známo, že čaj má povzbudivé účinky a obsahuje tělu plno prospěšných látek. V tomto článku se dozvíte, proč byste měla čaj pít. Je k tomu hned několik důvodů.

Skvělá chuť

Čaj skvěle chutná, ale musíte si vybrat ten správný a správně ho připravit. Málo uvařená voda, příliš dlouhé louhování nebo použití nekvalitního čaje. Takhle si dobrý čaj určitě nepřipravíte. Vyberte si čaj, na který máte chuť. Máte na výběr z mnoha druhů s výtečnou chutí. I bylinné čaje, které nejsou opravdovými čaji, mají dobrou chuť.

Dává pocit pohody

Čaj nám pomáhá se uvolnit, působí proti depresím a navíc krásně voní. Uvařte si čaj a prostě relaxujte. Budete se cítit lépe. Zelený čaj navíc obsahuje polyfenoly – antioxidační látky, které snižují oxidativní poškození buněk. Polyfenoly také blokují enzymy, které aktivují přeměnu prokancerogenů na kancerogenní látky. Zabraňují zhoubnému množení buněk, podporují mezibuněčnou komunikaci, blokují enzym urokinázu, která má značný význam pro tvorbu metastáz a zabraňují vzniku nových cév, které zajišťují výživu nádorů. Polyfenoly navíc obsahují složky, které zabraňují vzniku rakoviny. Nevýhodou je, že například mléko na sebe polyfenoly váže, a tak zabraňuje jejich vstřebávání do organismu.

Je zdravý pro tělo

Je vědecky dokázáno, že pití čaje prospívá fyzické kondici a zvyšuje imunitu. Nezáleží na tom, který druh pijete, protože každý druh má jiné účinky. Je doporučováno druhy čajů střídat. Zelený čaj obsahuje vitamíny – A, B1, B2, C, E, K, P, karoten, draslík, fluorid, fosfor, hořčík, mangan, selen a další, což je další důvod proč pít čaj. Všechny druhy čaje zlepšují obranyschopnost organismu, protože obsahují antioxidanty. Dále bylo zjištěno, že čaj snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí, podílí se na rovnoměrném rozložení tuků v těle a zpomaluje stárnutí mozku. Zapomeňte na ledové čaje, které mají slovo čaj v názvu, ale s čajovníkem nemají nic společného. Ty se jako opravdový čaj brát nedají.

Zahání únavu

V čaji je obsažen thein, kofein a další látky. Proto čaj zahání únavu. Je prokázáno, že kofein urychluje reakce a pomáhá vám se koncentrovat. Lépe se vám pak přemýšlí. Kofein posiluje srdce, zrychluje metabolismus, zabraňuje astmatu a posiluje centrální nervový systém.

Tvaruje postavu

Pití čaje nezpůsobuje hubnutí, ale pomáhá k rovnoměrnému ukládání tuků v těle. Zejména v oblasti boků a břicha. A to ocení každá žena.

Nejlepší je pít čaj neslazený. Psychicky povzbudí, pročistí tělo a hlavně nedodá přebytečné cukry. Pro zdraví je nejvíce prospěšný čaj zelený, ale i ostatní druhy mají co do sebe. Proto, i když nejste milovníky čaje, si čaj alespoň jednou za čas uvařte.