Práce na počítači s kontaktními čočkami

Práce na počítači s kontaktními čočkami

Počítače se za poslední roky staly součástí našeho každodenního života. Odborníci odhadují, že u  monitoru počítače, nebo před televizní obrazovkou každoročně strávíme tři a půl měsíce, ať už pro zábavu, nebo při práci.
Upřený celodenní pohled na monitor počítače zvyšuje náchylnost k očním a zrakovým problémům. Můžeme pociťovat suchost a podráždění očí nebo můžeme mít oči jednoduše jen unavené, mohou zčervenat, vidět rozmazaně nebo nás mohou bolet ramena, šíje či hlava.

Proč je práce na Pc náročná pro oči?

Mrkání je přirozenou cestou obnovování slzného filmu, jehož součástí je vrstva vody, tuků a živin. Naše oči jsou díky slzám udržovány čisté a vlhké. Mrknutí rozprostírá slzy po povrchu oka. Tím zajišťuje jeho stálé zvlhčování a odplavování cizích tělísek, které se dostaly na oko, mohly by ho dráždit.

Každý normálně mrká jednou za 5 vteřin, tzn. 11 000 x denně. Při práci s počítačem se soustředíme, takže mrkáme méně často nebo mrkáme neúplně. Pohodlí při práci s počítačem mohou ovlivňovat různé faktory, např. monitor, záře monitoru, atd..

Vlastnosti monitoru – zaostření tištěných materiálů se sytě černými, ostře ohraničenými znaky nepředstavuje pro oči velký problém. Znaky, které vidíme na monitoru PC, nejsou tolik kontrastní nebo nemají ostré okraje. Znaky jsou jasnější v centru a intenzita se snižuje k okraji. Tím je obtížné pro naše oči udržet zaostření a fixaci těchto obrazů. Podobně jako je obtížné číst na nějakém papíře text, pod kterým jsou malé čtverečky v barvě písma.

Práce s počítačem může být mnohem náročnější pro lidi, kteří nosí kontaktní čočky. Snížená frekvence mrkání způsobuje osychání povrchu kontaktních čoček. Proto to není moc pohodlné. Mnohem lepší je změnit obyčejné kontaktní čočky na čočky, které jsou vyrobené z nových materiálů, to znamená, že dokážou udržet vlhkost.

Při práci na počítači se snažte omezit světlo - tudíž se vyhněte sezení proti nezastíněnému oknu. Rozdíl mezi září monitoru a pozadí může vyvolávat oční námahu a nepohodlí. Snažte se častěji mrkat - nedostatek patřičného mrkání je hlavní příčinou suchosti očí uživatelů počítačů. Častější mrkání a zvlhčování čoček může zvyšovat pocit pohodlí. Kontrolujte si kontaktní čočky, vyberte si ty, které udrží vlhkost a omezují nepříznivé vlivy. Seřiďte si podle svých potřeb monitor tak, abyste při přímém pohledu viděli přesně přes jeho horní okraj. Dělejte si přestávky - dělejte si asi dvacetisekundové přestávky každých dvacet minut. Zaostřete své oči na vzdálenost nejméně 6 metrů od monitoru. Pohybujte očima při pohledu na předměty v různých vzdálenostech. Pokud pocítíte zrakové problémy nebo nepohodlí, poraďte se svým očním lékařem.

Kontaktní čočky, vyrobené z nového materiálu, by měly být vyvinuty tak, aby co nejvíce napodobovaly přirozený povrch oka. Tajemstvím úspěchu je nejmodernější technologie, která zachovává přirozený pocit vašich očí. Umožňuje začlenění velkého množství zvlhčující látky do materiálu vysoce propustného pro kyslík, tím vzniká vysoce smáčivá kontaktní čočka. Také toto napomáhá udržet mnohem stabilnější slzný film na čočce, to vede k pocitu hladkosti a výbornému pohodlí pro vás.