Přizpůsobte se slunci

Přizpůsobte se slunci

Všichni víme, že slunce způsobuje kůži různá poškození. Zde je několik rad co dělat, aby poškození pleti bylo minimální.
1.    Už od května začněte používat lehčí krémy bez oleje nebo přípravky na gelové bázi. Začíná být teplo a hydratační krémy pokožku zatěžují, dokonce ji mohou i podráždit. Pokud máte pocit mastné pleti, zkuste matující tonikum. Také to nepřehánějte s přípravky proti stárnutí pleti, poněvadž obsahují látky, které mohou zvýšit citlivost na slunce. Pokud se jich nechcete vzdát úplně, tak je zkuste používat na noc.

2.    Není dobré spoléhat jen na ochranný faktor svého make-upu, takže zvyšte ochranu pleti před UV zářením a používejte prostředky s faktorem minimálně 15, ale spíše 25 nebo 30. Vyšší ochranný faktor používejte hlavně v případě, pokud podstupujete nějaký zákrok, jako například chemický peeling, který ztenčuje vrchní vrstvu pokožky. Důležitá je ochrana proti UVA i UVB záření.

3.    Konzumujte více antioxidantů. Žádný ochranný faktor nezaručí naprostou ochranu před všemi druhy UV záření. Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály a škodlivé molekuly, které aktivuje sluneční záření. Vyplácí se ochrana jak z venku, tak zevnitř. Jezte hodně ovoce a zeleniny, které obsahují hodně antioxidantů. Také užívejte vitamíny C, E, koenzym Q10 a pijte zelený čaj.

4.    Slunce netrápí jen pokožku, ale může poškodit i vlasy. Obzvlášť barvené. Barvení otevírá vnější vrstvu vlasů, což způsobuje, že jsou vlasy zranitelnější vůči ničivým účinkům slunce. Zkuste hydratační šampony, nemyjte si vlasy příliš často a rozhodně používejte kondicionér. Pokud jdete na slunce, chraňte vlasy ochranným sprejem a pokrývkou hlavy. Když se půjdete koupat do bazénu, tak si uvědomte, že chlorovaná voda vlasům také škodí. Vlasy předem navlhčete a dejte na ně kondicionér. Tím vlasy nasáknou méně chlorované vody, než když budou suché. Když vyjdete z bazénu, opláchněte vlasy čistou vodou a opět naneste trochu kondicionéru.

5.    Zkuste se opalovat bez slunce. Exfoliace je klíčem k rovnoměrnému zbarvení pokožky a pomůže také, aby opálení vydrželo déle. Vsaďte raději na světlejší barvu, kterou můžete kdykoliv ztmavit. Naopak to není možné. A jestliže se bojíte, že to nezvládnete sama, zajděte si do kosmetického salonu.

Nezapomeňte, že UV záření není vidět ani cítit a přesto může Vaši pokožku výrazně poškodit.

 


UV záření se dělí do tří oblastí:
1.    Nejkratší vlnové délky – UVC 200-290 nm
Neprochází na zemský povrch, poněvadž je absorbováno atmosférou a ozonovou vrstvou.

2.    Střední vlnové délky – UVB 290-320 nm
50-60% je filtrováno ozonovou vrstvou, zbytek dopadá na zemi. Způsobuje spálení kůže a poté její zhnědnutí. Paprsky intenzivně zasahují vrchní část kůže a aktivují melanin, který ovlivňuje tvorbu pigmentu. Dlouhodobé působení tohoto záření může vyvolat záněty, alergické reakce či rakovinu kůže.

3.    Dlouhovlnné UV záření – UVA 320-400 nm
Toto záření vede k prvnímu okamžitému zhnědnutí kůže, které velmi rychle zmizí. Není tak nebezpečné jako UVB, ale jeho účinek se může objevit až po určité době. Proniká hluboko do pokožky. Tomuto záření se přisuzuje největší vina na stárnutí kůže.