Problém jménem CELULITIDA

Problém jménem CELULITIDA

Celulitida má hned několik příčin: ženské vazivo má větší povolovací vlastnosti než vazivo mužské, vliv mají genetické a hormonální dispozice, poruchy jater, hodně se na ni podepisuje nezdravý způsob života – přejídání, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Je to jen a jen ženský problém, který v našich zeměpisných šířkách trápí podstatnou část žen i dívek. Někteří odborníci hovoří dokonce až o 90 % postižených! Vyskytuje se na hýždích, na břiše, bocích, vnitřní straně paží a především na stehnech. Ze začátku je neviditelná, v tomto stadiu je možné ji objevit pouze tak, že pokožku stisknete mezi prsty jako při štípnutí. Pokud je povrch jen trošku hrudkovitý a připomíná pomerančovou kůru, měly byste začít něco podnikat.

Většina žen a dívek nechce v žádném případě mít pokožku na inkriminovaných partiích jako pomeranč, avšak celulitida dokáže pokazit hladkou pokožku i velmi štíhlým. Jde o zánětlivé onemocnění podkožní tkáně, kdy jsou zvětšené tukové buňky v partiích stehen, sedu, břišní stěny nebo i na pažích. Do tukových buněk jsou ukládány produkty látkové výměny. Protože se jedná o zbytky metabolismu, popř. spalování bílkovin, tuků a uhlovodanů, mluvíme o odpadních látkách, které lze odstranit pravidelnou lymfatickou drenáží.

noha s metremCelulitida se nevyhýbá ani štíhlým, pravidelně cvičícím dívkám.  Nezřídka se stává, že baculaté dívky mají hladkou pokožku. Pro léčbu celulitidy  jsou nejlepší tepelné drenážní přístroje nebo ultrazvuk. U tepelných přístrojů dochází k prohřátí a tím k odbourávání tukových buněk, k prokrvení pokožky a zbavení nežádoucích dolíčků při celulitidě. U drenážních přístrojů dochází k rychlému toku lymfy (tekutina podobného složení jako krevní plazma), pomáhají při čištění křečových žil. Ultrazvuk způsobuje masáž na buněčné úrovni, což napomáhá zvýšení propustnosti buněčných membrán a vyvolává tak větší iontovou výměnu, která zlepšuje chemické a biologické reakce. Ultrazvuk se používá i na celulitidu, speciálně pro fibrózní celulitidu, aplikuje se na hýždě a končetiny.

Rady pro krásu:

Týdenní ozdravný jídelníček

Jeden bramborový den

Snídaně:
- celozrnný chléb s máslem a medem a bylinkový čaj
Oběd:
- uvařte 300 g brambor ve slupce
- oloupejte a zalijte směsí
- směs: 1 lžíce slunečnicového oleje a nasekaných bylinek
Večeře:
- 300 g brambor uvařte ve slupce a oloupejte
- smíchejte jogurt s bylinkami a brambory touto směsí polejte

Dva ovocné dny

Během dne snězte 1 kg ovoce (jablka, hrušky, ananas, kiwi, hroznové víno, mandarinky, banán, pomeranč)

Rýžový den

- měli byste sníst 200 g uvařené rýže rozdělené do tří porcí
Snídaně:
- sladká rýže posypaná skořicí
Oběd:
- porce rýže s pomerančovou šťávou

Jeden den hodně pijte

- 3 litry tekutin za den: 1 l ovocné šťávy, 1 l minerálky nebo bylinkového čaje.
- lze vypít i 1, 5 l syrovátky nebo kefíru a k tomu 1, 5 l minerálky