Proč být levandulová?

Proč být levandulová?

Keřík menšího vzrůstu šedozelené barvy, který v době nejintenzivnějšího léta rozkvétá fialkovými kvítky, jejichž vonná esence byla již staletí inspirací mnoha umělců. V současné době je motiv levandule více než trendy. Známé fialkové kvítky vídáme jako ozdobu interiérů v podobě maleb a fotografií i keramiky. Snad je tomu díky nástupu fialové, coby moderní barvy podzimu, či jednoduše nezaměnitelné atmosféře, kterou v nás tato rostlina vyvolává. 

Levanduli, neboli Lavandula angustifolia řadíme do čeledi hluchavkovitých. Polokeř původem ze  středomoří dorůstá výšky až 60 centimetrů. Jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, která preferuje sušší písčitou půdu. Rozkvétá v létě od konce června do srpna a svou pronikavou vůní vábí zejména motýly. 

Levandule se nepěstuje pouze jako dekorativní či esenciální rostlina, jsou prokázány také její ozdravné účinky na lidský organismus. V tomto případě nejlépe poslouží levandulový olej, který se jemnými krouživými pohyby aplikuje na poraněná a bolavá místa, například klouby a svalstvo. Levandulové esence poškozené místo zklidní a uvolní. Proto se doporučuje aplikace neředěného oleje z levandule také při revmatických potížích. V případě nervového napětí a migrény aplikujeme olej v oblasti spánků. 

Inhalace levandule zklidňuje svalstvo a doporučuje se zejména při poporodních bolestech. Vdechování levandule je také skvělou formou dezinfekce dýchacích cest a dokáže ulevit při chřipce nebo angíně. 

Máte-li ve svém okolí kolegyni, která má viditelné sklony k hysterii, můžete ulehčit jak sobě, tak i jí díky levandulovému čaji. O tomto nápoji je známo, že tlumí hysterické projevy, pomáhá při bolestech hlavy a navíc má blahodárné účinky na játra a žlučník.

Levandule je na pultech velmi často k vidění v podobě éterických olejů do aromalamp nebo koupelových solí a mýdel. Pokud si najdete na zahrádce pro tuto rostlinku jen trochu místa, můžete si nefalšovanou levandulovou koupel vyrobit velmi jednoduše sami. Jedna taková lázeň vytvořená z menšího svazku rostliny totiž rozproudí krevní oběh a doslova vám pročistí mysl a nastartuje tělo. Zkrátka se budete cítit fit.

Ponecháte-li svazek levandule v šatníku, chráníte tak oblečením proti molům a provoníte celou skříň. Levandulové aroma navíc odpuzuje nepříjemný hmyz, jako jsou komáři a mouchy.   
Květy levandule společně s kousky tymiánu a meduňky také můžete společně uložit do malého plátěného vaku a položit jej vedle polštáře. Měly by vám zaručit klidný a nerušený spánek.