Rakytník řešetlákový: Pastva pro oko i lék

Rakytník řešetlákový: Pastva pro oko i lék

Nejspíš málokdo z nás ví, že rakytník, okrasný trnitý keř s oranžovými bobulemi, který můžeme vídat v parcích, zahradách, ale také jako zpevňující prvek u silnic, je velmi bohatým zdrojem zdraví prospěšných látek. Léčivé účinky rakytníku byly využívány již v dávné minulosti, a to v lidovém léčitelství Mongolska, Sibiře a některých oblastí Číny. Užíval se při léčbě plicních, zažívacích či kloubních onemocnění a také v kosmetice. V Tibetu patří dodnes mezi významné přírodní regenerační prostředky. U nás však byly léčivé účinky rakytníku dlouhou dobu přehlíženy.

Tato jedinečná dřevina, která se pyšní vysokým obsahem biologicky aktivních látek,  pochází z východní Asie, odkud se pak přes zbytek tohoto kontinentu rozšířila do celé Evropy. Rakytník poznáme podle trnitých a rozložitých větví, na kterých kromě malých oranžových plodů vyrůstají i dlouhé zeleno-stříbřité lístky. Původní cizojazyčný název rakytníku Hippophae pochází z řečtiny a znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zjistili, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tento keř rostl, zdravě tloustla a jejich srst získala lesklý nádech.

Z rakytníku řešetlákového lze pro léčebné účely použít všechny jeho části, tj. kůru, kořen, listy, květy, plody, semena i dřevo. Velmi významné postavení má především rakytníkový olej získávaný ze semen. Jedná se o unikátní přírodní látku, která z hlediska obsahu biologicky aktivních složek výrazně převyšuje ostatní rostlinné oleje, a přitom nemá žádné vedlejší účinky. Uplatňuje se při léčbě kardiovaskulárních, trávicích, kožních i gynekologických onemocnění, celkově zlepšuje zdravotní stav, zvyšuje odolnost organizmu a doplňuje nedostatek vitamínů a minerálů v těle. Kromě toho se využívá i při zánětech horních cest dýchacích a byly prokázány jeho baktericidní účinky na zlatého stafylokoka.

Plody rakytníku jsou vhodné ke zlepšení zdravotního stavu u pacientů po infekčních chorobách a používají se při všech druzích nachlazení, při chřipkách i angínách. Potlačují bolesti hlavy, záněty močových cest, a dokonce pozitivně působí i při stresu či velké pracovní zátěži. Větve, listy i kůra rakytníku se aplikují ve formě nálevu, který mimo jiné prokazuje protinádorovou aktivitu. Listy se v tradiční medicíně používají při revmatizmu a dně, rovněž slouží k mytí vlasů jako prostředek pro jejich zpevnění a zpomalení procesu vypadávání. V rámci gemmoterapie, tj. léčení pomocí výtažků z pupenů rostlin, má rakytník účinné imunostimulační účinky a pozitivně působí na zažívací a kloubní obtíže. Rakytník se však dá využít k jiným účelům než léčebným. Z plodů se vyrábí kompoty, protlaky, sirupy či ovocný rakytníkový likér.

Doposud nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky, které by vznikly po použití produktů z rakytníku. Přípravky je dokonce možné uvážlivě podávat i v průběhu těhotenství a při kojení. Pouze výjimečně se může objevit pálení žáhy či zažívací obtíže.