Ricinový olej: zdánlivý jed, který dokáže léčit

Ricinový olej: zdánlivý jed, který dokáže léčit

Při vyslovení slova ricin se většině lidí vybaví prudký přírodní jed, který traviči používali již před mnoha staletími. Po požití většího množství semen ricinovníku, zpravidla se uvádí 15 až 20 semen pro dospělého člověka, skutečně k smrtelné otravě dochází, avšak u ricinového oleje je tomu jinak. I přesto, že se ze semen získává, otravu nevyvolává, ale naopak má jeho vnitřní i vnější použití pozitivní účinky na naše zdraví.

Z čeho se ricinový olej získává?

    Ricinový olej se získává z plodů statné jednoleté byliny skočce obecného, kterému se lidově říká ricin nebo ricinovník. Domovinou této rostliny jsou tropické a subtropické oblasti, kde se od pradávna pěstuje jako rostlina užitková. V příhodných podmínkách dorůstá do výšky až deseti metrů a plodí velmi zajímavé tygrované plody připomínající malé kaštany. Z nich se za studena lisuje ricinový olej, který po přefiltrování a tepelné úpravě ztrácí svoji jedovatost. Olej je bezbarvý, eventuelně světle žlutý a vyznačuje se absencí jakékoliv vůně nebo chuti.

Jaké je složení ricinového oleje?

    Ricinový olej má zajímavé složení, které z něj dělá poměrně cenný artikl. Kromě bílkovin a některých minerálních látek je bohatý na mastné kyseliny, přičemž 95 % podíl připadá na kyselinu ricinolejovou. Tato mononenasycená mastná kyselina se vyznačuje vysokou viskozitou, má silně promašťující a hojivý efekt, napomáhá přirozené regeneraci a váže v pokožce tolik potřebnou vlhkost. Proto je ricinový olej zvlášť vhodný k ošetření suché, citlivé či nějak poškozené pokožky.

Jaké jsou léčivé účinky ricinového oleje?

    Kromě již zmíněných blahodárných účinků na pokožku, mezi které se řadí i léčba bradavic, pooperačních jizev či potlačení vrásek, působí vnější aplikace ricinového oleje také na mnoho dalších zdravotních problémů. Jako nejúčinnější se osvědčily olejové zábaly, které dokáží v krátké době odstranit bolesti svalů a kloubů, bolesti pooperační či bolesti spojené s nějakým zraněním. Vedle toho se úspěšně používají i k hojení zánětů, otevřených ran a v některých případech vedly i k odstranění rakovinného nádoru. Vnitřní užití ricinového oleje je zvlášť vhodné při zácpě a při žaludečních nevolnostech. Olej dokáže pročistit celý střevní trakt a účinně stimulovat činnost lymfatického systému. Tím dochází ke zvýšené eliminaci toxických látek v buňkách.

Jaké je další využití ricinového oleje?

    Kromě léčebného a kosmetického využití se ricinový olej používá k výrobě mýdel, inkoustů či parfémů. Přidává se do svíček, brzdových kapalin i do různých druhů plastů. Vedle toho se používá také jako motorový olej a v některých zemích se dokonce užívá k přípravě jídel.