Rostlinné oleje v kosmetice

Rostlinné oleje v kosmeticeKosmetická péče přestává být vnímána jako záležitost luxusní a jako něco postradatelného. Současně sledujeme návrat k tradičním surovinám.
Typickým příkladem jsou rostlinné oleje, které náleží k nejčastějším kosmetickým složkám. Prověřila je staletí používání a i v moderní době nacházejí uplatnění v běžných i exkluzivních kosmetikách.

Rostlinné oleje v kosmetice se opět dostávají do módy
Funkce kůže nelze oddělit od dalších částí těla. Zatímco diamanty, zlato, stříbro nebo kaviár v kosmetice znějí luxusně a přidávají kosmetickému přípravku především dojem výjimečnosti, rostlinné oleje jsou směsí látek, které bezprostředně ovlivňují vlastnosti ochranného kožního filmu i mezibuněčných lipidů. Představují vlastní účinné látky, které se spolupodílí především na udržení hydratace a optimální vláčnosti pokožky. Kožní ochranný film je komplexní směsí stovek látek tukové povahy a vědcům se dosud nepodařilo najít alternativu k rostlinným olejům, které jej částečně nahrazují.

Návrat k rostlinným olejům v kosmetice je návratem k přirozené péči o pleť
Krémy a mléka tvoří podstatnou část emulzní kosmetiky. Zatímco až do 70. let minulého století byly rostlinné oleje běžnou součástí kosmetiky, později byla snaha je nahradit lehčími a více vstřebatelnými syntetickými složkami. Tento trend ustal na přelomu tisíciletí. Zcela běžně se tak v rámci jednoho přípravku setkáme s oběma typy olejů. Návrat rostlinných tukových látek byl zapříčiněn dvěma faktory - specifickým trendem bio kosmetiky, ve které být syntetické oleje nesmí - a poznatkem, že některé rostlinné oleje obsahují složky běžně se vyskytující i v přirozeném tukovém filmu pokožky.

Využití rostlinných olejů v kosmetice a farmacii
Hlavním požadavkem současnosti je bezpečnost a účinnost. Proto se rostlinné oleje, na rozdíl od kosmetiky, udržely ve větším míře ve farmacii i v době útlumu jejich použití v kosmetice. Slunečnicový olej, olivový olej, skočcový (ricinový) olej, sójový nebo mandlový olej jsou dodnes běžnou součástí léčivých mastí a krémů na kůži.
V kosmetice je dnes uplatnění typů rostlinných olejů ještě širší. Velkou renesanci a znovu objevení zažívá arganový olej, zatímco makadamiový nebo jojobový olej jsou již mnoho let běžnou kosmetickou surovinou. Skrytý, dosud nevyužitý potenciál skýtá kukuřičný olej.

Proč jsou rostlinné oleje ceněnými složkami
Klíč k odpovědi spočívá především v zastoupení a poměru mastných kyselin. Ty tvoří přirozeně až 35% „lipidů“ rohové vrstvy. Rostlinné oleje obsahují různé poměry volných a vázaných mastných kyselin. Především oleje s rovnoměrným zastoupením nasycených a nenasycených mastných kyselin (olivový, slunečnicový nebo světlicový) se ukazují jako přirozená vhodná náhrada při ztrátě hydratace pokožky v důsledku poruchy tvorby a funkce lipidů povrchové vrstvy pokožky.

Mycí přípravky a koupele s rostlinnými oleji
Při mytí pokožky nebo v koupeli plní rostlinné oleje funkci přitučňující složky. Příkladem je SynCare SENSITIVE Hydratační tělovým šampon. Oleje do koupele se zpravidla používají se solubilizátory, které je rovnoměrně rozptýlí v lázni. To má výhodu například pro atopiky.

zdroj: SynCare