Růst vlasů

Růst vlasů

Vlasové kořínky jsou vlastní živou částí vlasů. Velmi rychle vytváření mnoho nových buněk, které postupují směrem k povrchu kůže a přitom se mění v téměř čistý keratin. Samotné vlasy jsou pak už jen neživá vlákna z keratinu neboli rohoviny.

Poměrně krátká je životnost kořínků. Ty totiž za 2 – 6 roků zanikají. Ještě než odumřou, tak se oddělí z každé cibulky část zárodečné tkáně a z ní vznikne cibulka nová. Nově se tvořící vlas pak pomáhá vytlačovat odumřelý vlas k povrchu, podobně jako je tomu u dětí, když se jim dětské zoubky vyměňují za definitivní chrup. Jenže u zubů se výměna děje jen jednou za život, vlasy se ale mění stále. Každá vlasová cibulka má svůj vlastní růstový cyklus, nezávislý na okolních vlasech a proto nevznikají žádné lysiny ani prořídlá místa. Než se odumřelý vlas dostane k povrchu kůže, trvá to asi 6 – 8 týdnů. Pak se uvolní a vypadne.

Proto nám denně padají vlasy – je to jen určitý počet vlasů, který většinou vyčešeme. Padají nám vlasy, které před několika týdny odumřely, dostaly se k povrchu kůže a odloučily se. Živý vlas nám nemůže vypadnout, to bychom jej musely vytrhnout.

Denně si vyčešeme asi 80 – 100 vlasů. Při mytí vlasů odchází najednou více vlasů, protože se vymnou a vytahají všechny vlasy, které už byly na kraji a následujících několik dnů je vyčesávání malé. Životnost vlasových kořínků a rychlost tvorby keratinu je dědičně daná. Proto má někdo vlasy silnější a někdo slabší. Slabé vlasy rostou pomaleji, než silné vlasy. Takže během doby, kdy je kořínek živý, narostou některé vlasy delší a jiné kratší. Žena se slabými vlasy je bude mít dlouhé stěží po ramena, i když je nebude vůbec stříhat, zatímco ženě se silnými vlasy narostou třeba až do pasu.

Množství, barva a síla vlasů je vrozená. Ale samozřejmě se vlasy během života mění. Děti středoevropské oblasti mají vlasy jemné a suché. V době dospívání však dochází ke znatelným změnám. Vlasy většinou trochu ztmavnou, zesílí a více se mastí.

Změny probíhají hlavně v o období dospívání a nebývají provázeny zvýšeným padáním vlasů. Až po skončení puberty mají vlasy definitivní vzhled. Podle toho pak můžeme posuzovat, jestli má dítě vlasy po mamince či po tatínkovi.

U mladých zdravých lidí mezi 20 – 35 lety věku, pokud jejich dědičnost je příznivá, prodělají vlasy vrcholné období. Jsou husté, silné, bohaté, mastí se přiměřeně a také rychle rostou. S přibýváním věku ale vlasy pozvolna slábnou, řídnou a mastí se stále méně. Zároveň ztrácejí barvu a šedivějí. Vlasy velmi starých lidí jsou vždy jemné, řídké, bílé, ale i suché.

Vlasy jsou důležitou dekorací každého z nás. To, jaký máme účes je na první pohled znak krásy. Dlouhé ženské vlasy bývají přitažlivé. Vzhled vlasů má svou důležitost u mužů i u žen. Muži, kteří mývají málo vlasů, vypadají vždy starší, než ve skutečnosti jsou.

Jelikož je chatrnost vlasů vrozená, nelze zlepšit jejich kvalitu nebo zabránit jejich stárnutí. Ale pomocí různých kadeřnických metod můžete vlasy udělat tak, aby vypadaly, co nejlépe. Můžete je barvit, kadeřit, tužit a lakovat. Všechny tyto procedury, ale provádějte uváženě a hlavně s ohledem na to, co vlasy snesou.