Růžové pohlazení

Růžové pohlazení

Růži si nejspíš všichni vybavíme jako nádhernou a příjemně vonící květinu, která bezesporu patří k jedněm z nejoblíbenějších a nejčastěji pěstovaných. Darovaná kytice růží dokáže potěšit snad každou ženu. Již samotná jejich vůně v nás vyvolává velice příjemné pocity, a tak není divu, že ušlechtilé odrůdy už velmi dlouhou dobu slouží jako vonné esence do těch nejluxusnějších parfémů. Zkrátka však nepřicházejí ani růže divoké, které se pro své účinné ozdravující látky staly základem mnoha medikamentů a kosmetických výrobků. Růže tak není pouze hvězdou mezi okrasnými květinami, jak by se zprvu mohlo zdát, ale kraluje i mezi léčivkami.

Růže byla pěstována a pro své zdraví prospěšné vlastnosti využívána již odnepaměti a v současné době rozeznáváme na tisíce vyšlechtěných odrůd. V průběhu historie se jí připisovaly téměř zázračné léčivé vlastnosti. Ve formě různých odvarů a výtažků byla úspěšně používána při léčbě kožních chorob, trávicích obtíží, problémů psychického rázu, při léčbě onemocnění uší nebo dutiny ústní. Mimoto se již od dávných dob uplatňovala i v kosmetice, například jako součást pleťových vod nebo zkrášlujících koupelí.

A co je vlastně příčinou oněch ozdravujících vlastností? Okvětní plátky růže jsou totiž plné vitamínů, zejména vitamínu C, A, B, K, a dalších stovek účinných složek, které dokáží regenerovat buňky, zpomalovat tak stárnutí a ataky různých chorob. Výtažky z růží, mají antivirové, antibakteriální i antimykotické účinky, a je dokonce prokázáno, že umí zabránit množení viru HIV. Používají se při léčbě respiračních, oběhových, kožních, trávicích i menstruačních obtíží, rovněž byly prokázány účinky tlumící bolest, a to především zad a kloubů. Uplatnění nacházejí i při léčbě psychických problémů, ke kterým patří nervozita, deprese či duševní vyčerpání.

V kosmetice se využívá růžový olej nebo růžová voda, která je jeho vedlejším produktem. Růžový olej je velmi vzácný a drahý artikl, který se získává z okvětních plátků růží a je součástí jen těch nejluxusnějších kosmetických přípravků. Jeho největším producentem je Bulharsko. Růžová voda působí na naši pleť jako pohlazení. Je vhodná pro všechny typy pokožky, i když nejvíce se hodí k péči o pokožku citlivou a velmi suchou. Podporuje krevní oběh, stahuje póry, dezinfikuje, uklidňuje, čistí a rozjasňuje. Díky svému obsahu antioxidačních látek pleť zároveň omlazuje, regeneruje a chrání proti negativním vlivům prostředí. Vedle denní péče ji můžeme využít i jako přípravek po opalování nebo jako lék na akné.

Kromě parfémů a pleťových vod se extrakty z růží objevují jako součást krémů, vonných olejů, mýdel nebo šamponů. Dopřát si můžete také harmonizující koupel, kterou si lehce připravíte i doma. Nejjednodušším způsobem je vhodit do koupele čerstvě natrhané okvětní plátky a už se jen těšit z příjemné relaxace.