Sestavování jídelníčku

Sestavování jídelníčku

Jídelníček je souhrn pokrmů pro určité denní jídlo nebo pro celý den i týden. Při jeho tvorbě musíme dávat pozor na zásady rozumné (racionální) výživy, přizpůsobovat ho potřebám rodiny, malým dětem, lidem, kteří potřebují dietu. Strava by měla být zdravá, chutná, hodnotná a pestrá. Jídelníček by měl být sestaven podle těchto zásad:

Jídelníček zpravidla tvoříme na delší časové období (týden). Tím se můžeme vyvarovat opakování některých oblíbených jídel. Nebývají mnohdy zrovna vhodné. Abychom jako přílohu podávali stále jen knedlíky, ale aby se střídaly brambory, rýže, těstoviny. Opakování jídel můžeme mít maximálně jednou za měsíc. Strava by měla být pestrá.

Správně bychom měli mít rozvrženou i denní stravu s ohledem na způsob zaměstnání jednotlivých strávníků, jejich zdraví i k tomu, zda jsou mezi strávníky děti různého věku. Ideální rozložení denní stravy pro děti dospívající a mládež je jídlo pětkrát denně, vydatná snídaně, slabší přesnídávka. Přesnídávkou může být mrkev, která je bohatá na sacharidy a provitamin A – karoten. Díky své sladké chuti a velmi lehké stravitelnosti se dobře uplatňuje v dětské výživě. Rajské jablko či nějaké ovoce, které je hlavním zdrojem vitaminů, obsahuje hodně nerostných látek, cukrů a aromatických kyselin, které působí velmi osvěživě. Dalšími částmi denních pokrmů jsou: vydatný oběd, svačina a hodnotná večeře. Ta by měla být nejméně dvě hodiny před spaním. Lidé dospělí a zdraví by měli jíst třikrát denně, lidé náchylní k tloustnutí by měli silně omezit večeři a raději by měli jíst přes den v menších dávkách. Dbáme na energetickou hodnotu potravin, která by měla odpovídat věku, pohlaví i pracovnímu zatížení strávníků. Pokrmy v chladných dnech jsou vhodné více teplé a mohou být bohatší na tuk. Kdežto v letním období podávejte osvěžující nápoje, chladnější jídla a pokrmy lehce stravitelné. Pokrmy sestavujte tak, aby se jimi strávníci nejen nasytili, ale aby byly i biologicky hodnotné. To znamená, aby obsahovaly nejen výživné látky a nerostné soli, ale i vitamíny a ochranné látky. Pokrmy musí být pestré, mít pěkný vzhled, sestava má lahodit zraku, chuti i čichu. Každý den by měl být v jídelníčku nějaký syrový doplněk – ovoce, zelenina či různé saláty, nejen syrové, ale také dobře očištěné. Při sestavování jídelníčku přihlížíme k finančnímu rozpočtu. V mnohých rodinách se stává, že po výplatě je stůl zbytečně bohatý a před výplatou velmi chudý.

V potravinách musíme hledat zdroje živin. Některé pokrmy poskytují víc živin, některé méně, a tak vybíráme nejen podle chuti, ale i podle ceny. Ten, kdo jídelníček sestavuje, by měl vědět, které potraviny jsou levným a které dražším zdrojem určité živiny, a tak může některé potraviny zaměňovat. Chceme – li do jídelníčku dostat vitamin C, nemusí to být vždy pomeranč, ale stejně tak můžeme použít křen, černý rybíz, pórek či kysané zelí.