Shiitake: Houba dlouhověkosti

Shiitake: Houba dlouhověkosti

Možná jste si exotické houby Shiitake již všimli. Ačkoliv byla dříve v Evropě prakticky neznámá, těší se v současnosti velké oblibě. Využívá se nejen v oblasti kulinářské, kde je pro svoji jedinečnou chuť vysoce ceněna, ale Shiitake se také čím dál častěji stává součástí mnohých kosmetických a léčivých přípravků. Tato houba, právem označovaná jako perla mezi houbami, se totiž pyšní blahodárnými účinky na lidský organizmus a díky své nízké energetické hodnotě a naopak vysokému obsahu zdraví prospěšných látek, je velmi cennou potravinou.

Houba Shiitake, česky Houževnatec jedlý, patří podobně jako Hlíva ústřičná do skupiny dřevokazných hub. Pro její pěstování se nejčastěji používá dřevo listnatých stromů, nejlépe dubu, buku nebo břízy. Poražený kmen se navrtá a do otvorů se vkládají špalíčky sadby, které je možné zakoupit i u nás. Kmeny poté houbu poskytují tři až šest let a za tuto dobu je možné sklidit i pět kilogramů plodnic. Shiitake je dnes v celosvětovém měřítku nejčastěji pěstovanou houbou hned po žampionech.

Země původu houby Shiitake je Japonsko, kde se pěstovala a pro své blahodárné účinky využívala již před dvěmi tisíci lety. V souvislosti s její stoupající oblibou se rychle rozšířila také do Severní Ameriky a západní Evropy. Houbu poznáme podle lesklého, světle hnědého až hnědého klobouku, který může být posetý bílými skvrnami. Jeho průměr se pohybuje od jednoho do deseti centimetrů, nožička je nízká.

Využití Shiitake v kuchyni je velmi rozmanité. Houbu můžeme upravovat všemi tradičními způsoby, můžeme ji tedy dusit, smažit, zapékat, udit či fritovat. Její lahodná kořeněná chuť a výrazné aroma vynikne především v kombinaci s rybím, králičím a kuřecím masem. Má všestranné využití v orientální i v evropské kuchyni a je zvlášť vhodná při makrobiotických, redukčních i vegetariánských dietách. Dokáže výborně zasytit a přitom se po ní netloustne.

Příznivé účinky houby Shiitake na lidský organizmus se začaly intenzivně vědecky zkoumat po výbuchu jaderné bomby v Hirošimě. V této době se totiž prokázalo, že právě Shiitake dokáže zlepšit průběh nemocí, které vznikaly z ozáření. Vědecké výzkumy poté odhalily velké množství zdraví prospěšných látek obsažených v této houbě. Shiitake je hodnotným zdrojem proteinů, minerálů, především draslíku, fosforu, železa a zinku, polysacharidů, bílkovin a také vitamínů, z nichž největší zastoupení má vitamín B1, B2, B3 a D.

Jednou z nejhodnotnějších látek, která je dokonce v Japonsku registrována jako oficiální lék, je lentinan. Jedná se o glukan, který dokáže aktivovat celý imunitní systém a funguje také jako výborný antioxidant. V Japonsku se běžně používá jako standardní součást léčby některých typů nádorů. Vyznačuje se také skvělými antibakteriálními účinky, eliminuje i virová, plísňová a parazitární onemocnění. Osvědčil se také při léčbě některých kožních onemocnění, především akné. Druhou, velmi důležitou látkou, je eritadein, derivát nukleové kyseliny. Tato látka napomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu, potlačuje riziko vysokého krevního tlaku, a chrání tak naše srdce.

K dalším příznivým účinkům houby Shiitake na lidský organizmus patří její blahodárný vliv na činnost jater. Shiitake však dále působí proti vzniku migrény, alergie a chronické únavy. Uplatňuje se také jako výborný prostředek k očištění organizmu a krve od toxických látek, především chemického původu, ke kterým patří léky, alkohol či nikotin. Příznivě ovlivňuje i látkovou výměnu, čistí trávicí trakt a má širokospektrální regenerační účinek. Shiitake je dokonce považována za příčinu dlouhověkosti Japonců.