Šípkovým čajem nejen proti nachlazení

Šípkovým čajem nejen proti nachlazení

O blahodárných účincích šípkového čaje na naše zdraví věděly již naše prababičky, avšak co všechno se za těmito vlastnostmi skrývá, odhalily až novodobé vědecké výzkumy. Kromě toho, že šípky mají výbornou chuť a dají se z nich připravovat mnohé pokrmy, pyšní se vysokým obsahem vitamínů, z nichž nejvyšší zastoupení má vitamín C. Tento vitamín je pro lidský organizmus velice důležitý, protože se stará o správnou funkci všech buněk v těle a působí také jako výborný antioxidant. Navíc nás chrání před infekcemi, podporuje naši obranyschopnost a zkracuje dobu nachlazení.

Šípky jsou oranžově až červeně zbarvené plody růže šípkové, které dozrávají v průběhu srpna a září. Vyrůstají na bohatě větvených keřích obvykle dosahujících výšky tří metrů. U nás se šípková růže hojně vyskytuje na suchých a slunných stráních, mezích či pastvinách, také na okrajích lesů a podél cest. Je hojně rozšířena po celé Evropě s výjimkou nejsevernějších oblastí, ale vyskytuje se i v Africe, západní Asii a v Severní Americe, kde však zplaněla.

Sběr šípků se provádí nejlépe na přelomu září a října. V této době je ještě počasí poměrně slunné i suché a obsah vitamínu C v šípkách je nejvyšší. Po dozrání začíná jeho obsah rychle klesat. Sušení by mělo probíhat ve slabé vrstvě bez stopek a kališních lístků, nejlépe při teplotě 60 °C. Správně usušené šípky mají oranžové až tmavohnědě červené zbarvení, slabou ovocnou vůni a nakyslou chuť. Skladovat se musí na suchém a chladném místě nejdéle jeden rok.

Historické dokumenty dokazují, že šípky byly jako lék používány již před mnoha staletími a v některých zemích jsou dodnes nedílnou součástí lidového léčitelství. Není divu, šípky totiž obsahují vysoké množství vitamínů i jiných zdraví prospěšných látek. Kromě již zmiňovaného vitamínu C jsou bohaté na karoteny, z nichž si náš organizmus vytváří vitamín A, dále na vitamíny B1, B2, P, K a na kyselinu nikotinovou. Obsahují také vápník, rutin, pektiny, flavonoidy, třísloviny a organické kyseliny, zejména jablečnou a citronovou.

Oblíbený šípkový čaj nejenže zvyšuje obranyschopnost organizmu a bojuje proti infekcím, ale příznivě ovlivňuje i některé enzymatické pochody a dodává tělu energii. Kromě toho působí příznivě na močové ústrojí, pročišťuje, chrání srdce a cévy, pomáhá při zácpě i nervových onemocněních. Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitamínu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradontóze a jiným onemocněním dásní. Vedle plodů se využívají i květy, které mají projímavý účinek, a listy, které pomáhají zacelovat zevní rány.