Speciální péče o oči a rty

Speciální péče o oči a rty

Oči a ústa jsou nejvýraznějšími, ale také nejchoulostivějšími obličejovými částmi. Běloskvoucí úsměv a zářící oči nezapůsobí tak krásně, jestliže máte rty drsné a suché anebo se pod očima ukazují temné stíny.

Kůže očních partií je pouze 0,5 mm silná, což znamená, že je o jednu čtvrtinu tenčí než v okolním obličeji. Kromě toho také rty postrádají podstatný základ, totiž podkožní tukovou tkáň. A tak je potřeba trochu pomoci zvenčí, aby byly tyto části dostatečně chráněny. Smích, jako všechno na celém světě, má také svou špatnou stránku. Lidé s živou mimikou si daleko dříve vypěstují složené vrásky a „vějířky“ v koutcích očí. Ale radost z upřímného úsměvu uděláte asi každému a nenecháte si ji ničím pokazit.

Oči je třeba ošetřovat co nejjemněji, ať už je natíráte krémem, líčíte nebo jen odličujete. Nikdy na kůži netlačte, ani netahejte. Ráno po osprchování naneste na oči krém. Můžete aplikovat běžný krém, který používáte na obličej, nebo speciální krém na oči. Poklepem jej nanášejte na spodní víčko zvnějšku směrem dovnitř, na horní víčko zevnitř a směrem ven.

Pokud kolem očí zahlédnete temné kruhy, stálo by za to, abyste tyto partie ošetřovala každý den speciálním očním gelem.

Každý večer pak opatrně odstraňujte make-up. Nejrychleji to jde pomocí speciálních odličovacích polštářků. Vhodné je kakaové máslo nebo oční odličovač a normální vata. Po odlíčení na oči naneste oční krém nebo vyhlazovací krém a současně zušlechťovací olej (jojobový, avokádový, mandlový). K odličování se nedoporučuje alkohol nebo odličovače s minerálním tukem. Pokud nosíte kontaktní čočky, tak před odlíčením čočky vyjměte, aby se nepoškodily.

Pokud máte ráno oči oteklé, pomůže jim střídavá sprcha a masáže kartáčkem uvedou nahromaděnou lymfatickou tekutinu do pohybu. Pokud máte oči unavené, nemněte si je, raději s nimi zamrkejte. Pokud zamrkáte šestkrát rychle, pak oči zavřete a znovu zamrkejte. Stíny a váčky pod očima jsou často znakem zdravotních potíží.

Pokud chcete oči osvěžit třeba hned a doma, pak si vezměte šátek. Ten namočte do studené vody či do studeného heřmánkového čaje a vyždímaný ho přiložte na deset minut na oči. Pokud si chcete udělat noční obklad, namočte šátek do černého, lipového, fenyklového čaje nebo do odvaru z rozmarýnových listů. (2 čajové lžičky byliny na čtvrt litru vody, dvacet minut necháme louhovat, pak scedíme a vychladlé používáme).

V dnešní době se už nedoporučuje aplikovat na oči obklady či koupele s mořskou solí, protože solný roztok není dostatečně jemný a šetrný k očím. Rychlými pomůckami na osvěžení očí jsou polštářky s kolagenem. Ty položte na navlhčené partie očí a asi po dvaceti minutách je sejměte. Pak se na sebe koukněte do zrcadla, určitě uvidíte rozdíl a pocítíte se svěžejší než předtím.

Pokud budete koulet očima, uvolní se a zároveň posílí oční svaly. Oči stočte napřed pomalu nahoru a dolů, pak doleva, doprava, pokaždé šestkrát. Na pár sekund oči zavřete a pak to celé zopakujte. Tato oční gymnastika vás zaručeně po ránu osvěží.

Jestliže máte často pocit, že v očích cítíte písek a ráno se probouzíte se zalepenýma očima, které mohou být i zarudlé, pak máte nejspíš zánět spojivek. Může se jednat pouze o nevinnou příčinu, ale postižení může být i vážnější. Pokud máte podobné příznaky, už to by vás mělo vybízet k tomu, abyste navštívili očního lékaře.

Kosmetika pro péči o oči a rty