Nepříjemné problémy spojené s rychle se mastícími vlasy trápí v současnosti asi třetinu ženské i mužské populace. Poprvé se obvykle začínají objevovat v období dospívání, kdy se výrazně zvyšuje činnost mazových žlázek. Není to však pravidlo, protože vlasy se nám mohou začít intenzivně mastit klidně až v období dospělosti a tyto problémy pak mohou přetrvávat po celý další život.
Rychle se mastící vlasy bývají často velmi jemné, řídké a bez objemu. Typický je také jejich nadměrný lesk a nesnadná úprava. Vzhledem k tomu, že je zatěžkává tenká vrstvička tuku, kterou jsou na rozdíl od suchých vlasů obaleny, slepují se do pramínků a rychle plihnou. Tento tuk je v menší míře potřebný pro každý zdravý vlas, avšak v případě rychle se mastících vlasů se jedná o jeho nadprodukci, která může být způsobena dědičností, narušením hormonální rovnováhy, poruchou ochranného pláště pokožky hlavy, ale také nesprávnou skladbou potravy, dlouhodobým stresem a špatnými klimatickými podmínkami.
Správná péče o rychle se mastící vlasy není nijak náročná a zvládnout ji proto může úplně každý.
- Mastné vlasy vyžadují častější mytí než jiné typy vlasů. V případě, že je to nutné, můžeme je umývat každý den. Vhodné jsou přípravky s neutrálním pH, které pokožku hlavy nedráždí. Šampon do vlasů lehce vtíráme a pak jej důkladně opláchneme vlažnou vodou, protože horká voda velmi dráždí mazové žlázy. Kondicionér zvolíme na radu kadeřníka vhodný i pro mastné vlasy, ve vyjímečném případě jej nepoužijeme vůbec.
- Úprava vlasů po mytí by měla být co nejšetrnější, a proto bychom je měli nechat volně proschnout nebo je popřípadě vysušit fénem zapnutým na nízký stupeň. Při česání bychom měli postupovat opatrně a nepoužívat hrubé hřebeny, které by mohly podráždit pokožku hlavy. Stylingové prostředky je dobré používat obezřetně, čím méně, tím lépe, protože se mohou podílet na výrazném ztěžknutí a následném zplihnutí vlasů.
- S mastnými vlasy můžeme bojovat i zvolením správného účesu. Vhodné jsou lehké a vzdušné střihy, které nepřiléhají k pokožce. Nadměrnou produkci mazu může také redukovat slabá trvalá či barvení. Ideální je melír, díky kterému budou vlasy na pohled hustější a také se nebudou tolik mastit.
- Neméně důležitá je také úprava stravy. Je potřeba omezit příjem tuků, cukrů, soli a kořeněných jídel. Naopak je dobré jíst dostatek zeleniny a ovoce, které jsou výborným zdrojem vitamínů pro naše vlasy.