Správné mytí vlasů

Správné mytí vlasů

Napadlo Vás někdy, že v mytí vlasů můžete udělat spoustu chyb? Věřte nebo ne, ale například použitím nevhodného šamponu, nedbalým splachováním nebo nežádoucím drhnutím pokožky se vlasy namáhají a trvale ničí. A na rozdíl od pokožky se nemohou regenerovat. Musí zkrátka narůst nové. To trvá nejméně tři roky a za tu dobu vlasy umyjeme asi 400krát. To je důvod, proč provádět mytí opatrně.

Trojnásobného účinku dosáhnete, pokud vlasy před umytím prokartáčujete. Důkladné vykartáčování podpoří  prokrvení pokožky. Vlasové kořínky jsou tak lépe zásobeny živinami, vlasy rostou zdravěji a jsou silnější. Navíc se z nich odstraní zbytky laku, hrubší nečistoty. Při mytí v předklonu se vlasy tolik nezacuchají a dají se potom bez velkého tahání a trhání dobře rozčesat.

Vlasy správně navlhčit – tak tady platí pravidlo, že méně je někdy více. Šampony jsou totiž velice účinné a tak na mytí pro všechny délky vlasů stačí množství čajové lžičky. Čím více šamponu, tím déle pak musíme vlasy oplachovat. Čistší tím, ale nebudou. Většinou je zbytečné i druhé mytí, a to především pro ženy, které si vlasy myjí denně. Stejně důležité je vědět, že šampon nemusí vždy extrémně pěnit. Většina jemných šamponů dnes obsahuje mnohem méně a hlavně šetrnější tenzidy, aby se neporušil ochranný kyselý povrch pokožky a ochranná vrstva vlasu. Vlasy však umyje stejně dobře.

Šampon nenanášejte přímo na vlasy. Nejde pak rovnoměrně rozetřít a působí nestejnoměrně. Lépe je nanést nejdříve potřebné množství do dlaní a pak ho roztírat, směrem od zátylku, v mokrých vlasech. Dobré je rovněž rozmíchat šampon s trochou vody v kelímku, zamíchat a směs nalévat rovnoměrně na mokré vlasy.

Každý šampon je v podstatě směs tenzidů, vody, konzervačních a vonných látek, jakož i různých regeneračních prostředků. Přesto ale navzdory této jednoduché základní směsi existují značné rozdíly. Je nutné zvolit ten správný šampon pro vaše vlasy. Šampony pro rychle mastné vlasy obsahují například bylinné extrakty s tříslovinami, které redukují činnost mazových žláz a zároveň povrch vlasu lehce zdrsňují. Tím dojde k většímu tření vlasu o vlas a účes i přes zvýšené množství tuku tak rychle nezplihne. Suché vlasy, jež se lámou a jsou bez lesku potřebují šampony, vybavené takzvaným zpětným maštěním. To znamená polymery dodávajícími vlhkost, které obalí každý vlas hladkou ochrannou vrstvou. Stejně pracují šampony pro vlasy s poškozenou strukturou. Obsahují navíc ještě složky, jako keratiny, které se spojí s vlasovým keratinem a až do příštího mytí vyrovnají trhlinky a malé nerovnosti v povrchu vlasů. Jsou ideální pro jemné tenké vlasy, neboť opticky zvětší jejich objem. Jde o následující trik: speciální plnidla se usadí na každém vlasu a přechodně ho zpevní a zvětší. Kdo si chce mýt vlasy denně, měl by používat jen vysoce šetrné šampony, které vlasy nevylouhují.

Nemáme-li doma žádný šampon, pomůže nám z nouze starý domácí recept: rozmícháme vaječný žloutek s trochou teplé vody, důkladně směs vetřeme do mokrých vlasů a pečlivě opláchneme. Vaječný lecitin pracuje jako emulgátor, který spojí vodu a mastnou nečistotu v emulzi, jež dobře čistí a je snadno vymývatelná. Vlasy kromě toho získají díky žloutku krásný lesk.

Existuje také varianta, jak si umýt vlasy, když spěcháme. Říká se tomu suché šampony, ale vlasový pudr vlastně není žádný šampon. Pomůže občas účes rychle zachránit, protože mastné vlasy opět načechrá. Pudr se jednoduše nanese na vlasy a pokožku hlavy, krátce se vmasíruje a poté zase pečlivě vykartáčuje. Malé částečky pudru vysají přebytečnou mastnotu. Drobná nevýhoda zde ovšem je – vlasy působí poněkud matně.

Další pravidlo zní: vlasy třikrát déle oplachovat než šamponovat. To je důležité, neboť zbytky šamponu činí vlasy matné a lepkavé. Teprve když mokré vlasy mezi prsty vržou, jsou zbytky pěny pryč.

Vlasy vysoušejte opatrně. Vlasy v suchém stavu jsou pevné a odolné. Mokré naopak nabobtnalé a vysoce citlivé. Maličké šupinky, které jindy hladce přiléhají, trčí a odstávají. Vlasy již tak značně zdrsnělé se do sebe zaháknou a mohou se potrhat. Proto mokré vlasy nikdy nevytíráme dosucha ani neždímáme, nýbrž opatrně zabalíme do ručníku, stiskem vysušíme a jednu až dvě minuty vyčkáme, než ručník odsaje vlhkost. Potom vlasy hřebenem s řídkými zuby rozčešeme směrem od konečků ke kořínkům. Teprve poté pročešeme.