Správné používání kosmetických přípravků

Kosmetické přípravky, jsou určené k péči o kůži, vousy či vlasy.
Každý takovýto prostředek musí mít určité vlastnosti, díky kterým je pak uveden na trh:
1. Nesmí dráždit kůži či ji nepříznivě ovlivňovat
2. Musí působit esteticky
3. Složení musí být takové, aby jeho účinek odpovídal předpokládaným požadavkům.

Na každém kosmetickém prostředku vždy najdete dobu expirace, do které je možné ho použít bez obav, je možné ho použít aniž bychom se obávali, že je neúčinný nebo je dokonce škodlivý. Při nákupu proto dávejte pozor na datum uvedené na obalu.

 

Aby kosmetické přípravky spolehlivě a účinně působily, je nutné je správně používat a znát hlavně svůj typ pleti, protože právě podle toho určíte, co vlastně potřebuje. Určitě by každá žena či dívka měla mít své místo, kam si ukládá vše, co potřebuje k pěstění pleti. Už ženy ve středověku měly své malé skříňky nebo stolky,  kde své zkrášlující prostředky opatrovaly. Růžový olej se používá v kosmetice dodnes, znali ho už i Židé. Používal se hlavně ke zjemnění pleti nebo na léčení akné u dospívajících dívek či chlapců. Řekové připravovali masti z různých tuků, třeba z másla, vosku či loje. Přidávali se do nich třeba med, mandlový olej či různé výtažky z bylin.

Nyní vyrábí kosmetické přípravky stát, který také velmi přísně kontroluje jejich kvalitu, takže na trh se dostávají jen opravdu kvalitní prostředky, které prošly dlouhými a přísnými zkouškami.
Krášlící prostředky dekorativní kosmetiky
Do této skupiny patří obrovské množství výrobků. Např:
LÍČIDLA – na rty, oči, tváře či řasy
Na rty se nanášejí nejčastěji tuhé rtěnky, které mají různé zabarvení, podobně jako líčidla na tváře. Na řasy se používají líčidla buď tuhá, nebo v tubě. Podobně se aplikují i líčidla na obočí. Nejoblíbenějšími tužkovými líčidly jsou:
PUDRY A ZÁSYPY – buď mají formu prášku, nebo jsou ve formě tuhé. Přidávají se k nim různá barviva a vůně.
LAKY NA NEHTY– rozlišujeme laky průsvitné neboli transparentní a laky krycí.
KOLÍNSKÉ VODY, VOŇAVKY A FRANCOVKY – Kolínské vody obsahují vonné látky v lihovém roztoku, voňavky mají obsah vonných látek vyšší a nemají přijít do styku s naší kůží.
Někdy sem můžeme řadit i toaletní vody – lotia, které jsou bez alkoholu a dobře osvěžují pokožku. Jejich obliba v posledních letech velmi stoupá.
Francovky jsou lihové roztoky, které obsahují některé osvěžující látky, jako je mentol či mátový olej.
Voňavky a kolínské vody se vyrábějí v různých formách – mohou být tekuté, tuhé, ale i ve sprejích.