Suché vlasy vyžadují v létě zvýšenou pozornost

Suché vlasy vyžadují v létě zvýšenou pozornost

Vlasy jsou odnepaměti korunou ženské krásy, a proto je důležité pravidelně se o ně starat a udržovat je zdravé. Bohužel jen málokterá z nás se může pochlubit přirozeně krásnými vlasy, které nevyžadují žádnou speciální péči navíc. Stále častěji se naopak potýkáme s různými problémy, mezi které obvykle patří vedle rychle se mastících vlasů také vlasy suché a lámavé.

Základem každého zdravého vlasu je vyvážený obsah vlhkosti. Udržuje jeho lesk, sílu a také pružnost. Působením různých negativních vlivů však dochází k poškození vlasové struktury a potřebná vlhkost se tak z povrchu i zevnitř vlasu snadno odpařuje. K nejzásadnějším negativním faktorům patří zejména časté mytí a fénování, delší pobyt na přímém slunci, v soláriu či v sauně, nízká vlhkost vzduchu a také špatná funkce mazových žláz pokožky hlavy. Vysoušení vlasů způsobuje také nadměrné žehlení, kulmování a neodborné barvení. Svůj podíl na tom má i stres a hormonální změny.

Takto poškozené vlasy není těžké poznat. Vlasy, které ztrácí vlhkost, začínají slábnout a jsou tak ještě náchylnější k dalšímu poškození. Chybí jim vitalita, hebkost, lesk a pružnost. Jsou velmi křehké, na omak drsné a jen těžko se rozčesávají a upravují. Jejich vzhled připomíná slámu. K těmto problémům se často přidává i nadměrná lámavost a třepení, které jsou důsledkem stále porušenější a hrubší ochranné vrstvy vlasu.

Nejkritičtějším ročním obdobím pro suché vlasy je mrazivá zima a zvláště slunné léto. Jejich největším nepřítelem je především přímé slunce a působení UV záření, které může proniknout hluboko do vlasu a velmi ho poškodit. Ani koupání ve slané či chlorované vodě v tomto ohledu vlasům neprospívá. Neznamená to však, že bychom se v létě měly vzdát opalování a koupání. Kromě péče o pokožku bychom si ale měly začít intenzivněji všímat i naších vlasů a vhodnou péčí předejít jejich nadměrnému vysušování.

Základem je vyživit vlasy zevnitř, a to prostřednictvím vhodné skladby potravy, která by měla obsahovat co nejvíce vitamínů a stopových prvků, především zinku a křemíku. Neméně důležitá je i péče zvenčí. Jedná se zejména o volbu vhodného šamponu. Vybírat byste měly především mezi šampony, které obsahují přírodní oleje, zejména olej olivový či jojobový. Zvyšují elasticitu vlasu, pomáhají při jeho regeneraci a především výborně hydratují. Vhodné je také alespoň jednou týdně použít masku na vlasy. Skutečným zázrakem je zábal z panenského olivového oleje. Nejkratší doba působení tohoto zábalu je dvacet minut, ale je možné jej nechat působit i přes celou noc. 

Úprava vlasů po mytí by měla být taktéž podřízena jejich typu, tedy vlasům suchým a lámavým. Nevhodné je fénování příliš horkým vzduchem, nešetrné rozčesávání, ale také používání nekvalitních hřebenů a různých vlasových ozdob. Chemické zásahy v podobě trvalé či nešetrného barvení mohou suchým vlasům také ještě více uškodit.

Nezapomínejte proto v létě také na vlasy, které mohou být sluníčkem velmi poškozeny.