Tea tree oil: Aromatický koktejl zdraví prospěšných látek

Tea tree oil: Aromatický koktejl zdraví prospěšných látek

Tea tree oil, neboli australský přírodní olej z čajovníku, který byl domorodci využíván již od nejstarších dob, se stal celosvětově velmi oblíbeným a hojně využívaným až od dvacátých let dvacátého století. V tomto období se totiž začaly poprvé vědecky zkoumat jeho blahodárné účinky na lidské zdraví, především na pokožku a její různá poškození a onemocnění. Studie dokázaly, že tea tree oil vykazuje vysoce antibakteriální a antimykotické vlastnosti, nedráždí kůži a bojuje proti celé škále organizmů, dokonce i proti zlatému stafylokoku včetně MRSA.

Olej z čajovníku se získává destilací z listů australského stromu Melaleuca alternifolia (česky Kajeput Střídavolistý), který se v přírodě volně vyskytuje pouze v bažinatých krajích australského Nového Jižního Walesu. Tato dřevina se řadí do čeledi myrtovitých a s klasickým čajovníkem nemá nic společného. Strom poznáme podle bílé papírové kůry, pod kterou se viditelně rýsuje černý kmen. Esenciální tea tree oil se nachází převážně v listech, kde je obsažen v drobných olejových žlázkách. Extrahovaný olej je čirý, popřípadě světle žlutý, silně aromatický a jeho konkrétní výsledné složení závisí na době sklizně, na kvalitě půdy a podnebí.

Tea tree oil využívali již dávní obyvatelé východní Austrálie, členové domorodých kmenů, kteří inhalací rozdrcených listů léčili nachlazení, kašel i bolest v krku a vyráběli z nich obklady na různá poranění a onemocnění kůže. Během druhé světové války byl tea tree oil dokonce součástí výbavy balíčků první pomoci pro vojáky bojující v tropických oblastech. V pozdějších letech, v souvislosti s intenzivní výrobou antibiotik, zájem o přírodní produkty klesl a tea tree oil se dostal do čela zájmu až v sedmdesátých letech, kdy nastala široká produkce výrobků z tohoto oleje.

Olej z čajovníku obsahuje velké množství organických látek, které se vyznačují především velice blahodárným vlivem na pokožku celého těla. Olej je netoxický, obvykle nevykazuje žádné vedlejší účinky, má výrazné čistící vlastnosti, urychluje hojení a je zvláště účinný proti bakteriím, houbám, plísním i virům. Možností využití oleje je skutečně velké množství, používá se v různých koncentracích a může pomoci všem věkovým kategoriím.

Mezi základní léčebné účinky tohoto oleje patří především jeho již zmíněný blahodárný vliv na pokožku. Kromě toho, že poskytuje celkové ozdravení, omlazení a regeneraci, používá se i proti konkrétním kožním problémům. Tea tree oil si dokáže poradit s lupy, popáleninami, odřeninami, hmyzím štípnutím, osvědčil se také při léčbě kvasinkových a plísňových onemocnění nohou, nehtů a kůže. S velmi dobrými výsledky se také užívá na akné, opary, afty, koutky, záněty dásní, infekční bradavice či plané neštovice. Kromě toho je tea tree oil i výborným bojovníkem s rýmou, bolestmi v krku, s různými onemocněními horních cest dýchacích a pomáhá i při bolestech svalů a kloubů.