Tetování dočasné i trvalé

Tetování dočasné i trvalé

Dříve patřilo k image lidí z podsvětí, z určité komunity a nebo bylo známkou mladistvého rozhodnutí, kterého se mnohdy v dospělosti litovalo. Dnes je bereme téměř jako šperk na kůži – to je tetování, jež si nechají pořídit na tělo ti, kteří demonstrují svoji individualitu.

Tetování má dvě základní formy – je buď trvalé a nebo dočasné. Liší se od sebe především druhem používaných pigmentů, které se časem vstřebávají do pokožky. Trvanlivost dočasné tetováže je zhruba 5 let, ale záleží na stáří a kvalitě kůže. Je však také zapotřebí vzít na vědomí i fakt, že někdy dočasná ozdoba nevymizí zcela. Mohou po ní zůstat zbytky pigmentu i drobné jizvičky.

Zcela bezpečnou alternativou na přírodní bázi je kresba hennou. Henna je keř, který roste v tropickém klimatickém pásmu. Rozemletím jeho usušených listů nebo výhonků se získává prášek typické hnědočervené barvy. Obrázky vytvořené touto metodou jsou vlastně na kůži jenom nakreslené, vydrží dva až tři týdny a je jistota, že se smyjí beze zbytků.

Už od 18. století se technika tetování v podstatě nezměnila. Pracuje se s tenkými jehlami, které se namáčejí do barvy a vpichují do podkožní vrstvy. Právě pro hloubku aplikace může nastat nežádoucí jev, a to alergická reakce a nebo zánět kůže. Samozřejmě existuje i nebezpečí „ze špinavé jehly“, tedy infekční nákaza krví přenosnou nemocí. Proto je vhodné dobře si prověřit tatéra, kterému se hodláte svěřit.

A kde na těle si nechat trvalou ozdobu udělat? Rozhodnutí je jen na vás, ale nezapomeňte, že nebudete věčně mladí a rebelující. Měly byste brát v úvahu i případné požadavky vaší profese, což se vztahuje i k výběru obrázku. Nejlepší je proto místo, které můžete v krajním případě zakrýt oděvem.

A ještě jedna otázka, která případné adepty tetování často trápí. Bolí to nebo ne? Úplně bez bolesti to není. Její intenzita se ale dá přirovnat k odstranění chloupků při elektrické depilaci. Každý má pochopitelně práh bolesti posazený jinde, a tak bude zákrok jinak vnímat. Čerstvé tetování bude pravděpodobně svědit a na zahojení si vyžádá maximálně tři týdny. Pozor – vytvoří se drobné stroupky, které v žádném případě nestrhávejte.

Pokud byste se časem rozhodli, že se vám už tetování nelíbí a budete je proto chtít odstranit, není to žádná legrace. Obvykle se k tomu využívá metoda laserového odstranění. Myslete ale na to, že se nemusí setkat s úspěchem, a to zvláště tehdy, byla-li barva zavedena do podkoží příliš hluboko. Navíc se jedná o poměrně zdlouhavou a náročnou proceduru, kterou budete muset absolvovat několikrát. Ani finanční stránka není zanedbatelná, což je fakt, který byste měli vědět dříve, než se pro tetování rozhodnete.

Blízko k tetování má i to, co jsme pojmenovali permanentní líčení nebo také make-up. Barevné pigmenty se tady využívají pro zkrášlení obličeje a působí velice přirozeně. Jedná se hlavně o oční linky, zvýraznění kontury rtů, úprava obočí a další – v podstatě nic není nemožné. Tato úprava se používá jako podklad pro líčení a trvanlivost se počítá na roky.

Řešení permanentním make-upem využívají zejména ti, kteří chtějí vypadat stále dobře a netrápit se dlouho u zrcadla, ale také ti, kteří trpí citlivostí pleti nebo alergiemi na přípravky dekorativní kosmetiky. Blahodárná je tahle metoda pro lidi, kteří potřebují zakrýt nějaký nepříjemný kosmetický defekt.