Tonizace pleti
Nedávno spočívala rutinní cesta ke kráse v čištění, tonizaci a hydrataci. Avšak s příchodem oplachovacích čisticích přípravků se zařadila samostatná tonika mezi staromódní. V době rozmachu bohatých krémů a čistících mlék bylo samostatné tonikum základem k odstranění mastných zbytků. Avšak nová složení krémů vytlačila tonizační přípravky na okraj a dnes jsou spíš raritou než normou.
Existují dva typy tonizačních přípravků. První je určen pro mastnou pleť a může obsahovat až sedmdesát procent alkoholu a/nebo salicylovou kyselinu, astringenty (látky způsobující zastavení vylučování mazu), jako je například výtažek z lísky, rozpouštědla, jak oje resorcinol, barviva a vůně. Druhý typ určený pro normální a suchou pleť neobsahuje alkohol ani rozpouštědla, ale je obohacen o změkčovadla, jako je allantoin nebo glycerin, výtažky z rostlin uklidňující pleť, a vůně. Máte-li tedy velmi mastnou pleť nebo jste použila čisticí olej, mléko či krém, který se špatně odstraňuje, pak použijte tonikum.
Tonizační přípravky jsou velmi osvěžující, ale představují alternativu vody užívanou k odstranění nadbytečného mazu. Narozdíl od vody však mohou pleť podráždit. Tonika, stahující a čisticí vody, osvěžující spreje a jim podobné výrobky obsahují rozpouštědla, která rozpouštějí a odstraňují esenciální lipidy na povrchu pleti. Pokud máte velmi suchou pleť, mohou ji tato rozpouštědla dehydrovat. Proto používejte tonizační přípravky opatrně a všímejte si reakce pleti.
Hydratace pleti
V pěstění pleti jsou nyní ve středu zájmu přípravné látky – antioxidanty, ovocné kyseliny a ochranné faktory proti slunečnímu záření. Trochu se zapomíná na vodu jako na základ, který činí až šedesát procent obsahu každého výrobku určeného k pěstění pleti.
Jak poznáte, že vaše pleť žízní? Nejviditelnějšími znaky jsou suchost a napětí. Jsou společné jak pro suchou, tak pro dehydrovanou pleť – mají však odlišné příčiny. Dehydrovaná pleť může být přirozeně suchá, normální nebo mastná, ale strádá vlivem počasí. Dobrým způsobem, jak provést test na dehydrataci, je postavit se blízko k zrcadlu a ukazováčkem zvednout pokožku tváří jemně nahoru. Dehydrovaná pleť se poskládá do vějířku drobných vrásek.
Proto je nejdůležitější prevencí dehydratace dostatečný příjem vody, a to vnitřně i z vnějšku. Ale pokud jsme silně dehydrovaní, spodní vrstva kůže, která obsahuje osmdesát procent vody, „daruje“ vodu zbytku těla. Bez vody je aktivita enzymů v horní vrstvě zpomalená, urychluje se vypařování vody, kůže se ztenčuje a pronikají do ní snadněji agresivní látky zvnějšku.
Pokud se o pleť rychle nepostaráme, její stav se rychle zhorší. Stane se křehčí a podrážděnou. Jedinou cestou ke zlepšení je poskytnout pleti intenzivní a dlouhotrvající hydrataci a stimulovat aktivitu enzymů určitým efektivním hydratačním přípravkem.
Hydratační schopnost pleťových produktů je také určena zvlhčujícími prostředky, které obsahují. Fungují tak, že přivádějí vodu z hlubin kožní vrstvy zvané dermis nebo ji získávají z okolní atmosféry. Přitahují hyaluronickou kyselinu, sodík, PCA, propylen, butylenglykol nebo mořské výtažky.