Tonizace, hydratace a ochrana pleti

Tonizace, hydratace a ochrana pleti

Tonizace pleti

Nedávno spočívala rutinní cesta ke kráse v čištění, tonizaci a hydrataci. Avšak s příchodem oplachovacích čisticích přípravků se zařadila samostatná tonika mezi staromódní. V době rozmachu bohatých krémů a čistících mlék bylo samostatné tonikum základem k odstranění mastných zbytků. Avšak nová složení krémů vytlačila tonizační přípravky na okraj a dnes jsou spíš raritou než normou.

Existují dva typy tonizačních přípravků. První je určen pro mastnou pleť a může obsahovat až sedmdesát procent alkoholu a/nebo salicylovou kyselinu, astringenty (látky způsobující zastavení vylučování mazu), jako je například výtažek z lísky, rozpouštědla, jak oje resorcinol, barviva a vůně. Druhý typ určený pro normální a suchou pleť neobsahuje alkohol ani rozpouštědla, ale je obohacen o změkčovadla, jako je allantoin nebo glycerin, výtažky z rostlin uklidňující pleť, a vůně. Máte-li tedy velmi mastnou pleť nebo jste použila čisticí olej, mléko či krém, který se špatně odstraňuje, pak použijte tonikum.

Tonizační přípravky jsou velmi osvěžující, ale představují alternativu vody užívanou k odstranění nadbytečného mazu. Narozdíl od vody však mohou pleť podráždit. Tonika, stahující a čisticí vody, osvěžující spreje a jim podobné výrobky obsahují rozpouštědla, která rozpouštějí a odstraňují esenciální lipidy na povrchu pleti. Pokud máte velmi suchou pleť, mohou ji tato rozpouštědla dehydrovat. Proto používejte tonizační přípravky opatrně a všímejte si reakce pleti.

Hydratace pleti

V pěstění pleti jsou nyní ve středu zájmu přípravné látky – antioxidanty, ovocné kyseliny a ochranné faktory proti slunečnímu záření. Trochu se zapomíná na vodu jako na základ, který činí až šedesát procent obsahu každého výrobku určeného k pěstění pleti.

Jak poznáte, že vaše pleť žízní? Nejviditelnějšími znaky jsou suchost a napětí. Jsou společné jak pro suchou, tak pro dehydrovanou pleť – mají však odlišné příčiny. Dehydrovaná pleť může být přirozeně suchá, normální nebo mastná, ale strádá vlivem počasí. Dobrým způsobem, jak provést test na dehydrataci, je postavit se blízko k zrcadlu a ukazováčkem zvednout pokožku tváří jemně nahoru. Dehydrovaná pleť se poskládá do vějířku drobných vrásek.

Proto je nejdůležitější prevencí dehydratace dostatečný příjem vody, a to vnitřně i z vnějšku. Ale pokud jsme silně dehydrovaní, spodní vrstva kůže, která obsahuje osmdesát procent vody, „daruje“ vodu zbytku těla. Bez vody je aktivita enzymů v horní vrstvě zpomalená, urychluje se vypařování vody, kůže se ztenčuje a pronikají do ní snadněji agresivní látky zvnějšku.

Pokud se o pleť rychle nepostaráme, její stav se rychle zhorší. Stane se křehčí a podrážděnou. Jedinou cestou ke zlepšení je poskytnout pleti intenzivní a dlouhotrvající hydrataci a stimulovat aktivitu enzymů určitým efektivním hydratačním přípravkem.

Hydratační schopnost pleťových produktů je také určena zvlhčujícími prostředky, které obsahují. Fungují tak, že přivádějí vodu z hlubin kožní vrstvy zvané dermis nebo ji získávají z okolní atmosféry. Přitahují hyaluronickou kyselinu, sodík, PCA, propylen, butylenglykol nebo mořské výtažky.

Ochrana

Zvážíme-li vše, co víme o ničivém vlivu slunce, potřebujeme chránit svou kůži nejen na pláži, na plovárnách nebo v horách, ale vždy, když se objevíme na slunci. Je sice pravda, že čím tmavší kůži máte, tím víc ochrany proti ničivým slunečním paprskům obsahuje, ale specialisté varují, že riziko stárnutí podstupují lidé všech barev kůže.