Třtinová melasa: Černý zázrak

Třtinová melasa: Černý zázrak

Na první pohled se sice jedná jen o vedlejší produkt, který vzniká při výrobě cukru, ale při bližším seznámení s melasou je jisté, že se může bezpochyby zařadit mezi velmi účinná přírodní léčiva. Melasa, získávaná při výrobě bílého cukru, se zpravidla používá pouze v likérnictví či k dalšímu vycukernění, zatímco melasa, která je extraktem hnědého třtinového cukru a je dokonce součástí jeho krystalů, obsahuje velké množství látek důležitých pro náš organizmus.

Jak třtinová melasa vzniká?

Třtinová melasa vzniká v průběhu procesu krystalizace, během kterého se hustý třtinový sirup mění v cukr. Při první krystalizaci se odděluje jen velmi světlý cukr, při druhé tmavší a při třetí nejtmavší, který je na melasu velmi bohatý. Třtinový cukr z ní přebírá všechny zdraví prospěšné látky, a je tak zdravější náhradou cukru bílého. Zajímavostí jistě je, že v místech, kde se tradičně cukrová třtina pěstovala a byla hlavní potravou pro tamější obyvatele, bylo dokázáno, že se u nich nevyskytovala rakovina, lepra ani tuberkulóza.

Jaké zdraví prospěšné látky třtinová melasa obsahuje?

Melasa představuje velmi bohatou a harmonizovanou soustavu životně nezbytných stopových prvků, minerálních a organických látek, kterých se nám současným způsobem stravování většinou nedostává. Mezi důležité minerály patří především vápník, hořčík, fosfor, draslík, železo, sodík, zinek, měď a chróm. Z vitamínů to jsou zejména vitamíny skupiny B, dále je melasa bohatá také na nenasycené mastné kyseliny a mnohé důležité enzymy. Veškeré obsažené látky se v melase vyskytují ve vyvážené a přírodní podobě a pro lidský organizmus jsou velmi dobře stravitelné.

Jak nám může třtinová melasa pomoci?

Melasa především příznivě působí na cévní, nervový, imunitní a lymfatický systém. Pozitivně ovlivňuje funkci srdečního svalu, upravuje krevní tlak a zmírňuje projevy nemoci zvané angina pectoris. Při pravidelné konzumaci dochází k pročišťování lymfatického systému, povzbuzení imunity, ke zmírnění stresu, únavy a k celkové harmonizaci nervového systému. Melasa však blahodárně působí také na svaly a klouby. Zlepšuje jejich funkci, brání opotřebení a zmírňuje bolesti spojené s artrózou. Kromě toho je výborným bojovníkem s kožními neduhy, jako je lupénka či ekzém, hojí záněty, zmírňuje projevy astmatu, odstraňuje průjem i zácpu a účinně pomáhá i při léčbě žloutenky typu A. Dokonce bylo zjištěno, že melasa pozitivně působí na různé typy zhoubných nádorů a onkologickým pacientům je dokonce pravidelná konzumace melasy doporučována.

Melasu mohou užívat již nejmenší děti od šestého měsíce života, těhotné i kojící ženy, také senioři.