Jednou to zažije každá z nás – účes se dá jen stěží vyfoukat a vytrvale vzdoruje požadované úpravě, trvalá se příliš kudrnatí, vlasy trpí neustálými barevnými změnami. Nemějte obavy. Tady si můžete přečíst pár rad, abyste se s vlasy opět dohodla.
Žádný, ani ten sebelepší sestřih vás moc nepotěší, když máte problémy s jeho úpravou. Nejpozději šest až osm týdnů po návštěvě kadeřníka musíte počítat s tím, že se proporce sestřihu změní. Poznáte to podle stále obtížnějšího stylingu. Fénujete, upravujete, kartáčujete, ale vlasy se pořád pokládají jinak, než chcete. Dobrý sestřih umožňuje delší dobu víceméně bezproblémovou úpravu, ale nejpozději tři měsíce poté je načase kontury opět vylepšit.
Pokud je trvalá moc kudrnatá, pomůže tohle: vezměte intenzivní kúru na bázi oleje z pšeničných nebo kukuřičných klíčků a vetřete ji jemným hřebenem do vlhkých vlasů. Sčešte všechny vlasy dozadu a svažte je do copu. Nechte kúru působit 10 až 20 minut, a potom ji dobře opláchněte vlažnou vodou. Pokud tento postup dvakrát až třikrát zopakujete, kudrny se trochu vyhladí a vlasy budou navíc pěstěné.
To, co bylo napsáno na obalu barvy na vlasy nebo jste slyšeli v reklamě, se zdálo být slibné, ale zlatavě-oříškově hnědá na vašich blond vlasech zanechala silný načervenalý nádech. Jak se to mohlo stát? Na hnědých vlasech vypadá odstín prostě jinak než na vlasech blondýnek, a opět jinak to dopadne, pokud jsou vlasy už předtím nějakým způsobem ošetřené. Co můžete dělat? Nejsnazší je hra s tónovacími odstíny, když vaše vlasy nejsou nijak ošetřené. Rozhodně si nechte od kadeřníka poradit, která barva je pro vás vhodná. Taková barevná „nehoda“ většinou vypadá hůř, než ve skutečnosti je. Pokud třeba zlaté nebo oranžové barvení nebo i odbarvení není dostatečně světlé, můžete použít stříbrný odstín, jaký se doporučuje pro šedivé vlasy. To odstín zneutralizuje. Na jemné tónovací přípravky stačí jen několikeré důkladné umytí. Pak byste ovšem měla použít šampon s vysokým obsahem vlhkosti nebo s přísadami, jako je např. aloe vera nebo proteiny. Jinak by vám mohly vlasy mít příliš časté mytí za zlé.
Pokud barva na vlasy zanechala nežádoucí stopy ve vašem obličeji, musíte reagovat velice rychle. Setřete barvu vatovým tamponem namočeným v teplé vodě a trochou mýdla. Důkladně smyjte.
Skoro každá žena má na hlavě asi 100 000 vlasů, denně ztratí kolem 60 – 100 vlasů. To je docela běžné a patří to do součásti přirozené vlasové výměny. Vlasový kořínek produkuje v průběhu svého života asi 10 – 12 vlasů, které mají průměrnou živnost maximálně sedm let. Pravidelná masáž pokožky hlavy, například čajovníkovým olejem (na mastné vlasy) nebo jojobovým či pšeničným olejem (na suché a křehké vlasy) podporuje prokrvování a udržuje pokožku zdravou.
Jestli zjistíte, že najednou ztrácíte vlasů více než obvykle, mohou být příčinou chorobné změny, například hormonální poruchy. Také podráždění pokožky hlavy nebo alergické reakce nejsou kosmetickým problémem, nýbrž případem pro dermatologa. Neváhejte zajít k lékaři, protože pouze zdravé vlasy jsou krásné vlasy.
Různé barvení, denní fénování nebo upravování – to všechno může časem zanechat na vlasech stopy. Když se dohromady spojí mechanická a chemická zátěž, znamená to pro vlasy extrémní stres. Jsou pak snadno křehké, lámavé a slabé. Tak daleko byste to ale neměla nechat dojít. Cílenou péčí pomocí vlasových kúr a přípravků, které obsahují panthenol nebo jojobový olej, můžete udělat hodně pro zlepšení vlasové struktury.