Vinná réva jako zdroj krásy a zdraví

Vinná réva jako zdroj krásy a zdraví

Z vinné révy se odnepaměti vyrábí nepřeberné množství různých druhů vín. I přesto, že se jedná o alkoholický nápoj, je víno plné cenných látek, které svým způsobem pomáhají při léčbě některých nemocí. Jistě není nic neobvyklého na tom, když lékař pacientovi doporučí sklenku červeného vína jako prevenci kardiovaskulárních chorob. Červené víno totiž obsahuje barvivo, které podporuje krevní oběh a chrání cévy. Bílé víno zase mimo jiné prospívá trávicímu systému a pomáhá čistit organizmus. Z toho plyne, že samotné hrozny jsou významným zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek, a proto se jejich výtažky uplatňují v oblasti kosmetiky i zdravotnictví.

Vinná réva je považována za jednu z nejstarších kulturních rostlin. Její původ je dokonce někdy odvozován od dnes již vyhynulých třetihorních rostlinných druhů. Z počátku byla vinná réva rozšířena především ve střední a jižní Evropě, avšak v souvislosti s klimatickými změnami se dostala i do dalších oblastí. V současnosti se pěstuje prakticky ve všech částech světa, které leží v mírném pásu.

Vinná réva a kosmetický průmysl

Vinná réva se v kosmetickém průmyslu začala využívat teprve v nedávné době. Jako součást kosmetických přípravků se uplatňují především zrníčka, a to jednak v drcené podobě jako účinný peeling, jednak jako zdroj cenného hroznového oleje. Olej se lisuje z rozemletých semínek a poté podléhá rafinaci, která jej přečistí a zbaví tříslovin způsobujících trpkost. Výsledný olej je téměř bez chuti a bez vůně.

Hroznový olej se vyznačuje vynikajícím antioxidačním působením. Účinně tak bojuje proti stárnutí pokožky, zvyšuje její elasticitu a také pevnost kapilár a žil. Obsažené nasycené mastné kyseliny mají hydratační a regenerační účinky a zanechávají pleť mladistvou a hebkou.

Vinná réva a medicína

V oblasti medicíny se využívá především hroznový olej a jiné výtažky ze semínek. Kromě již zmíněných antioxidantů, které snižují riziko rakoviny, srdečních a civilizačních chorob, je vinná réva bohatým zdrojem důležitých vitamínů a minerálů, bílkovin, ovocných kyselin a také vlákniny, která se hojně vyskytuje ve slupkách.

Výtažky z hroznů se osvědčily v boji s křečovými žilami a otoky nohou, pozitivně působí na trávicí systém a močové cesty, rozpouští žlučové kameny, zbavují tělo jedovatých látek a potlačují proces stárnutí organizmu. Obsažený ovocný cukr pomáhá při únavě i depresích. Kromě toho výtažky ze semínek zesilují kolagen v kůži a účinně pomáhají při léčbě diabetu, impotence a očních chorob.

 

Kosmetiku z vína zakoupíte na eshopu A-cosmetics.cz