Víte, co vám sluší?

Víte, co vám sluší?

Stejně tak, jako si vytváří každé roční období svůj osobitý koktejl barev, tak i každý typ ženy si vybírá určité barvičky, o kterých ví, že jí sluší a podtrhují její krásu. A právě přírodou se nechala inspirovat i barevná typologie, která rozděluje lidi do čtyř skupin podle ročních období. Tato analogie nám usnadňuje výběr vhodného líčení, oblečení a dalších doplňků. Myšlenka dělení podle ročních období se zrodila v USA a v současné době, kdy je tato teorie velmi podrobně rozpracována, ji využívá většina vizážistů. Svůj barevný typ si však můžete podle barvy vaší pleti, očí, vlasů a rtů stanovit i sama.

Zimní typ

Klasický zimní typ představují ženy, tzv. Sněhurky, které mají bílou až namodralou pleť jakoby z porcelánu. Tváře působí průsvitně a jen málo se opálí. Sluníčko jim dodává pouze lehké tónování. Rty jsou obvykle sytě červené, někdy s namodralým nádechem, oči bývají ledově modré, šedé či hnědočerné. Typická barva vlasů je tmavě hnědá a černá. Vlasy zimních typů jsou kvalitní, ale brzy šediví. Druhým podtypem jsou tzv. Jižanky nebo Mexičanky, které se od Sněhurek liší především barvou pleti. Ta je lehounce olivově zabarvená a velmi rychle a intenzivně se opaluje.
Pro zimní typ jsou vhodné chladné a jasné tóny, ale i kombinace kontrastních barev. Co se týče líčení, Sněhurky by měly upřednostňovat velmi světlé odstíny make-upu, Jižanky si mohou dovolit odstíny tmavší. K očím ladí především modré, šedé, béžové stíny a černá řasenka. Rtům nejvíce sluší výrazně červená rtěnka. Šperky pro zimní typ by měly být nápadné a osobité. Drobné šperky na ženách tohoto typu zanikají. Vhodné jsou perly, drahé kameny, zejména ty s výraznými barvami, stříbro či bílé zlato. Žluté zlato se nehodí. Základ šatníku by měly tvořit klasické zimní barvy, jako je černá, šedá a tmavě modrá. Tyto barvy lze vhodně doplnit fialovou, červenou, sytě růžovou, citronově žlutou, azurovou nebo jasně zelenou.

Jarní typ

Tento typ poznáte velmi snadno. Řadí se k němu ženy, které mají světlou, téměř bledou pleť s jemně nazlátlým podtónem. Jejich pokožka se dobře opaluje a na sluníčku získává medový či sytě hnědý odstín. Pokud má žena pihy, jsou vždy zlatohnědé. Jarní typy bývají obvykle majitelkami plavých vlasů, nejčastěji v barvě slámy, zlata nebo medu. Rty jsou jemně červené a oči hnědé, šedozelené, modré až tyrkysové.
Jarním typům nejvíce sluší svěží, pastelové odstíny. Make-up by měl být přirozený a jeho barva teplá a světlá. Stíny jsou vhodné spíše v béžových nebo světle hnědých tónech, řasenka hnědá nebo hnědočerná. Rtěnka je nejlepší v barvě medu či broskví. Jarnímu typu sluší především jemné a něžné šperky ze žlutého zlata, naopak nevhodné je stříbro a bílé zlato. Základem šatníku by měly být především jasné a živé barvy, jako je zelená, žlutá, zlatavě hnědá, také odstíny růžové, červené a modré. Nesluší tmavě fialová, modrá, čistě bílá a zejména černá.

Letní typ

Ženy, které patří k letnímu typu, mohou na první pohled vypadat jako šedé myšky, avšak správná volba barev jim může dopomoct k vizáži nepřehlédnutelných krasavic. Pleť letních typů se objevuje ve třech variantách. První je bledá, porcelánová pleť, druhá je pleť prokrvená s prosvítajícími žilkami, třetí je pleť tmavší olivové barvy. Pokud má žena pihy, jsou vždy popelavě šedé. Pokožka se dobře opaluje a na slunci téměř pokaždé krásně zhnědne. Letní typy mívají jemně narůžovělé rty a šedé, šedomodré, modrozelené, ale i oříškově hnědé oči. Vlasy mají nejčastěji odstín popelavé blond, popelavé hnědé, modrošedé a světlehnědé.
Ženám letního typu nejvíce sluší chladné a pastelové barvy, nejlépe odstíny se základem v modré. Dále také zelená, malinová, růžová v barvě šeříku, kakaově hnědá nebo bordó. Nevhodné jsou žlutavé a zářivé odstíny. Make-up by měl být spíše světlý či neutrálně béžový. Očím nejvíce sluší růžové, zelené a modré stíny, řasenka je nejvhodnější v šedé či v hnědočerné barvě a rtěnka v odstínech jemné růžové barvy. K ženám letního typu se hodí drobné šperky ze stříbra, platiny nebo bílého zlata.

Podzimní typ

Pro tento typ jsou příznačné hřejivé a syté barvy, které se mohou různě zajímavě kombinovat, a proto ženu podzimního typu jen tak lehce nepřehlédnete. Pleť podzimních typů bývá dvojí. Jednak má pokožka světlou barvu v tónu šampaňského, jednak má barvu zlatobéžovou nebo broskvovou. Případné pihy bývají spíše načervenalé. Pokožka se špatně opaluje a často se spálí. Rty jsou sytě červené, oči nejčastěji tmavě hnědé a zelené. Charakteristická barva vlasů je výrazně načervenalá, červenozlatá, medová, zlatohnědá, zřídka popelavá blond.
Pro všechny podzimní typy jsou ideální zlaté a narudlé tóny hnědé, od barvy šampaňského po tmavě čokoládovou. Ty mohou být dále doplněny o řadu zelených odstínů, o zářivou oranžovou, o teplé odstíny červené a růžové, o fialovou či smetanově bílou. Čistě bílá a černá barva podzimním typům nesluší. Nejvhodnější jsou šperky ze žlutého zlata nebo z přírodních materiálů, např. ze dřeva. Líčení by mělo být přirozené. Vhodný je zlatavý nebo světle hnědý make-up. Oči podtrhnou teplé tóny medové, zlaté, tyrkysové, řasenka je nejlepší černá a hnědá. Rtům sluší teplé červenohnědé či meruňkové tóny.