Vlas

Vlas

O vlasech se hovoří a píše téměř všude. Na trhu je nepřeberné množství všemožných specializovaných přípravků. Od obyčejných šamponů k „leskům na vlasy“ a to vše pro každý typ vlasů. Mastné, suché, kudrnaté, rovné, zkrátka všechny druhy vlasů si pro své zkrášlení mohou vybírat z velké škály přípravků. Každá z nás by dokázala vlasy rozdělit a chvilku o nich povídat, ale známe vůbec ty základní a možná i trošku odborné informace o vlasu?

Struktura vlasu


Lidský vlas se skládá z proteinu – kreatin. Vlas obsahuje tekutinu a malé množství kovů a minerálů, které se vyskytují i v ostatních částech těla.  Každý vlas se skládá ze tří vrstev.

První, vnější vrstva – kutikula má funkci ochranou. Obsahuje malé šupinky, které můžeme vidět pod mikroskopem. Pokud jsou tyto šupinky kutikuly rovné a překrývají se, vlasy získávají hedvábný vzhled a jsou lesklé. Pokud jsou šupinky mechanicky nebo chemicky poničeny, vlasy se lámou, cuchají a k lesku mají opravdu daleko.

Pod kutikulou leží kůra, která je tvořena z vláknité buňky. Ty vlasu dodávají sílu a pružnost. Kůra však také rozhoduje, zdali budete blondýna či bruneta. Skládá se z pigmentu zvaného melanin, který vlasu propůjčuje jeho přirozenou barvu.

Třetí vrstva je dřeň, která se skládá z velmi měkkých keratinových buněk posázených prázdnými ploškami. Skutečná funkce dřeně není známa, odborníci se však domnívají, že přivádí živiny do kůry a kutikuly. Tím by se dalo vysvětlit, proč na vlasy tak rychle působí změny zdravotního stavu.  

FAKTA O VLASU:

-    vlas vyroste za měsíc o 12 mm
-    jednotlivý vlas žije až 7 let
-    pokud by se vlasy nikdy nestříhaly, vyrostly by do délky asi 107 cm a pak by vypadaly
-    ženy mají více vlasů než muži
-    vlasy rostou rychleji v létě a během spánku
-    vlasy rostou nejrychleji ve věku mezi 16 a 24 lety
-    ve věku mezi 40 a 50 lety ztrácejí ženy asi 20% svých vlasů
-    vlasy jsou s přibývajícím věkem sušší