Vlásky jedné tmavovlásky - Z brunety blondýnou

Vlásky jedné tmavovlásky - Z brunety blondýnou

Jsem tmavovláska a jak už to tak bývá, že člověk touží právě po tom, co nemá nebo mít nemůže, vždy jsem chtěla být blondýnkou. Po pravdě řečeno, která brunetka po tom aspoň jednou v životě nezatoužila?  Jako malé děvčátko jsem si hrála pouze s panenkami se zlatými loknami. V pubertě jsem si nic nepřála tolik, jako mít na své hlavě dlouhé světlé vlasy. Blondýnky pro mě byly bohyněmi. Bohužel, mé dětství, puberta i mládí se odehrávaly v době totalitní, jinak také nedostatkové na zboží dovozové.

Barva Igora, která byla tehdy jako jediná v prodeji, na mé vlasy jaksi nestačila. Potvora jedna. Maximálně se mi podařilo z tmavší hnědé dostat na středně hnědou. Potom tu byl ještě, zvlášť u mladých slečen oblíbený, kysličník neboli peroxid vodíku. Pamatuji si, jak jsem jednu sobotu celá šťastná přinesla domů velkou sklenici a těšila se, jaká budu na večerní tancovačce hvězda. Do večera jsem tedy hvězdou opravdu byla, ale vyjít z domu jsem nemohla. Mé vlasy hvězdně zářily, nikoli však barvou zlatou, ale „svěží“ rezavou. To, co jsem měla na hlavě, bylo nepopsatelné peklo. Chtělo se mi brečet. Nemohla jsem se podívat do zrcadla. Ze vší té hrůzy jsem se roznemohla. Tedy pouze na oko a před svými blízkými. Do neděle jsem nesundala ručník z hlavy. V pondělí mě rodiče nechali ještě pro jistotu v posteli. Jakmile odešli, narazila jsem na hlavu kulicha a běžela do drogerie. Byl květen a já jsem v kulichu vypadala jako blázen, ale důležité pro mě bylo, že jsem si donesla domů tu „úžasnou“ tmavě hnědou Igoru. Do odpoledne jsem již byla opět brunetkou. Po těchto zásazích, začaly vlasy na mé hlavě stávkovat. Nechtěly přijmout účes, který jsem jim vnucovala. Zkrátka si dělaly, co chtěly. A já, vědoma si své chyby, nechávala jsem jim volnost. Trvalo hezkých pár měsíců, než jsem porost hlavy opět „srovnala do latě“. Potom jsem ještě několikrát koketovala s myšlenkou být blondýnou, ale vždy jsem tento nápad při vzpomínkách na předešlé měsíce plné utrpení, zapudila. Zkrátka mi nezbývalo nic jiného, než se smířit s tím, že už budu navždy obyčejná bruneta.

Potom přišel rok změn. Postupně se dostávalo do obchodů vše, o čem jsme dosud jen snili. Ženy začaly pravidelně navštěvovat kadeřnictví, žádné domácí pokusy o stříhání, barvení a podobně se již nekonaly. „Dáme melír?“, zaslechla jsem jednou, již co by třicátnice, z úst té své kadeřnice. „Já nevím, ono mě to moc nechytá.“, zkoušela jsem lehce odporovat. Tehdy se má návštěva kadeřnictví hodně protáhla, ale odcházela jsem se zlatými proužky, které báječně oživovaly mé tmavé nezajímavé vlasy. Po dalších návštěvách kadeřnictví mi jich na hlavě přibývalo a přibývalo, až jsem se jednoho krásného dne proměnila z tmavovlásky v blondýnku. Změna to tedy byla! Kdo mě delší dobu neviděl, ten mě nepoznal. Já jsem se cítila skvěle, konečně jsem zajímavá a úžasná blondýnka. Po určité době mi však začalo vadit, že se již týden po návštěvě u kadeřnice tlačí od povrchu hlavy na světlo světa ty moje hnědé potvůrky. Prostě bylo třeba odbarvovat a dobarvovat a mě to přestalo bavit. Přece nebudu otrokem svých vlasů! „Jdeme zpátky na tmavou!“, sdělila jsem jednoho pošmourného podzimního dne své kadeřnici. A tak se ze mě postupně zase stávala obyčejná brunetka. Jako tmavovláska jsem to ale víc já a vůbec mi nevadí, že se od temene hlavy tlačí na světlo světa ty tmavé potvůrky. Říkám si: „ Jen se tlačte. Dobře, že jste tmavé, až zešednete, bude hůř.“