Vlasová kosmetika z luků, hájů a ze zahrádky

Vlasová kosmetika z luků, hájů a ze zahrádky

Mnoho lidí žije v domnění, že přípravky zajišťující krásu a pečující o vzhled jsou k mání pouze v drogériích nebo v lékárnách. Často jsme natolik ovlivněni naší civilizací, že uznáváme pouze výrobky, na jejichž tvorbě se podílel výhradně člověk. Přitom stačí kolikrát jen vyjít před dům, porozhlédnout se po okolí nebo si vyrazit na procházku do přírody a cenné kosmetické klenoty nám doslova leží u nohou.

Odvar z heřmánku je poměrně známá věc, kterou dodnes používá mnoho žen, aby jejich vlasy byly jemné a hebké. Dalším pozitivem této bylinky je také příjemná uklidňující vůně. Heřmánek roste u cest, nalezneme jej také na vesnici u polních pěšinek a samozřejmě v každém obchodě jako čaj.

Hojně doporučovaný je také odvar z kopřiv, kdy 100 gramů této nesympatické rostlinky povaříme v půl litru vody a zázračný balzám je na světě. Kopřivový nálev má desinfekční vlastnosti, zamezuje padání vlasů a vlasy zjemňuje. Nedoporučuje se pro příliš jemné vlasy, které by se pak mohly začít dalším zjemněním spíše lámat. Když už je řeč o kopřivách, vyzkoušejte si z nich uvařit čaj. Má totiž intenzivní pročišťující vlastnosti pro celý organismus.

Došel vám kondicionér? Nevadí! Šáhnete po Šalvěji lékařské. Ta má čistící a stahující účinky. Šupinky tvořící strukturu vlasu se vlivem působení šamponu jakoby roztáhnou a jsou tak náchylnější k poškození. Proto po umytí přichází obvykle na řadu přípravek, který vlas zacelí a učiní jej tak pružnějším a odolnějším.

Mnoho lidí se trápí v boji s lupy. Existuje sice celá řada více či méně účinných přípravků, nicméně jedna šikovná zbraň se vyskytuje poblíž říčních toků a v mokřinách. Pod velkými zelenými listy nalézáme kořen lopuchu, jehož odvar nás nejenže zbaví nepříjemných lupů, ale navíc uklidňuje pokožku hlavy a podporuje růst vlasů.

Bazalka je rostlina, jejíž využití nalézáme téměř všude. Nejen, že je to moc hezká rostlinka a tak může sloužit třeba jako dekorace do bytu, navíc se její listy používají jako vynikající koření. Dále odpuzuje hmyz a zklidňuje kůži v místech štípnutí hmyzem – zabraňuje svědění. Bazalka má své využití také ve vlasové kosmetice, ne nadarmo se přidává do vlasových kondicionérů a balzámů. Usnadňuje totiž rozčesávání vlasů a stimuluje vlasovou pokožku.

Vývar z podbělu se využívá především při nachlazení, méně se již hovoří o jeho účincích na vlasy. Tato žlutě kvetoucí bylina má úžasnou vlastnost vlasy posilovat a zpevňovat, čímž je udržuje ve skvělé kondici, dodává jim lesk a vitalitu. A kde tuto rostlinu najdeme? Nejčastěji na slunných místech poblíž cest anebo ve vyšších polohách.